Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Rfomitescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2011 0035 AST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Servus,
Recent am achizitionat un opel astra j 2011 1.7 6+1 combi.
Este prima masina diesel asa ca nu stiu cum se comporta un diesel in anotimpuri diferite. De exemplu acum iarna observ ca ceasul pt apa oscileaza, dar am citit aici pe forum ca in functie de temperatura de afara este influentat, daca ventilatia merge influenteaza pe timp de iarna. Temperatura creste si scade, creste maxim 90° si scade pana la 60°.
Ma gandeam ca poate fi defect termostatul, dar nu imi apare nici un martor ca ar fi termostatul defect.
Multumesc pt orice raspuns.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit pe CO!
Dacã în timpul funcționãrii motorului, dupã ceva vreme(gen 15-20-30 minute), temperatura scade la 60grd. C(indiferent ce faci tu cu cãldura sau altceva), termostatul ãla e pe miriște.
Și e doar toamnã...gândește ce ar fi la -10grd C...dar la -20grd C? Congelator pe roți.
NB
Cumva, la nivelul ãsta, tehnologia nu e atât de ambițioasã pe cât o creditezi tu...nu vede cã termostatul e mort.
  • Rfomitescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2011 0035 AST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Multuam fain de raspus.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr puțin...
N-ar fi rãu sã completezi la profilul personal, locația și ce mai e pe-acolo...s-ar putea sã fie folositor pe viitor.
Skip ads

  • Rfomitescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2011 0035 AST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2023

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Bun venit pe CO!
Dacã în timpul funcționãrii motorului, dupã ceva vreme(gen 15-20-30 minute), temperatura scade la 60grd. C(indiferent ce faci tu cu cãldura sau altceva), termostatul ãla e pe miriște.
Și e doar toamnã...gândește ce ar fi la -10grd C...dar la -20grd C? Congelator pe roți.
NB
Cumva, la nivelul ãsta, tehnologia nu e atât de ambițioasã pe cât o creditezi tu...nu vede cã termostatul e mort.


Daca merg asa cu masina pana il schimb cel tarziu saptamana viitoare, dauneaza? țin sa menționez ca nu urca peste 90°.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu dãuneazã ptr câteva zile, doar cã e ceva mai mare consumul(cu cât e mai frig afarã)...dar dacã perioada crește considerabil, pot apãrea probleme...mai complexe.
  • Catalin.Duca

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Salut ! Ma poate ajuta si pe mine cineva? Am pierdut un ºurub de la faza lunga si nu stiu exact ce imi trebuie... ma puteþi ajuta va rog! Astra j 2010.
  • VPirvan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Salutare, referitor la pompa de vacumm exista vreo rezolvare la zgomotul produs de ea (ca un țãcãnit de tachet.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR