Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut .va cer un sfat.,ieri am schimbat amortizoare noi la masina pe spate totul a decurs bine pana cand mi-am adus aminte ca trebuiau amorsate manual de cateva ori am omis sa le mai dau jos din nou, si le-am amorsat unul cu ,cricul sub punte (langa disc) e dupa acea mam candit ca afecteaza arcul si amorizorul si am renuntat voi ce credetii poate sa le afecteze lucrul pe care lam facut va multumesc astept raspuns
Skip ads

  • miha 2011

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 1598 z1.6exp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cu suzele de rigoare dar rubrica sa ne descretim fruntile este in alta parte...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu cand am citit mesajul am zis ca e o gluma dar se pare ca procedeul de amorsare exista si chiar trebuie facut la unele tipuri de amortizoare!
http://www.youtube.com/watch?v=v2TxOHKVKYI
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa iutubu', ca zilele trecute am gasit acolo un film care explica ca femeia nu ar trebui sa aiba tzatzele in fata, ci in spate.
Un document oficial ne arata si noua cineva? Stiti voi, manual/procedura de montaj, prostii de astea. Ca de legende, folclor si chestii extrase din intelepciunea milenara a poporului roman sunt satul...
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pus clipul ala ca sa exemplific cam care ar fi procedeul de amorsare, iar omul ala face o treaba foarte buna cu tutorialele sale, dar are si clipuri amuzante si ironice (ca asta http://www.youtube.com/watch?v=ceaC_k2CxjY ) pe care cred ca tu le-ai vazut si ai tras o cuncluzie proasta!
Legat de acte oficiale uitate in documentul asta de la Monroe pe pagina 42 sau search in document dupa "amorsare" http://www.scribd.com/doc/5...-Despre-Suspensii
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no, asa mai vii de-acasa.
Ma duc sa imi notez ziua asta in calendar. Azi am invatat ceva nou. La modul cel mai serios, habar nu aveam de chestia cu amorsarea.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
misto asta cu ---amorsarea--- si acum intrebare pentru buldozer2
daca masina sta o perioada mai indelungata nemiscata de pe loc,trebuie sa ---bataim--- masina lateral cu vreo 2-3 vecini ca sa se ---amorseze--amortizoarele?
ma faci sa rad HA HA HA
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nicunicu, eu nu am facut nici o data treaba asta, am vrut doar sa arat ca procedeul exista si ca intrebarea colegului care a initiat topicul nu e chiar fara sens! Iar daca tot esti ingrijorat ce se cu amortizoarele tale cand sta masina mult timp documenteaza-te tu si vezi daca se dezamorseaza sau nu ca eu nu am cum sa raspund la intreabarea asta!
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca poate nu m-am exprimat corect vroiam sa stiu daca poate sa afecteze lucrul pe care l-am facut am strans amorizorul si arcul la maxim acestea find montate pe masina am bagat cricul sub punte in partea stanga si am strans . Sad Question
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Acum zic si eu din popor si din auzite : cica s-ar amorsa din simplu fapt ca stau o gramada pe rafturi prin depozite/magazine si uleiul din ele ramane intr-un anumit loc asa amorsandu-le se ung pe interior prin fiecare cotlon,nu dati cu parul nu stiu ce sa cred,insa le-am amorsat de 20 de ori pe fiecare inainte sa le montez,acum cat de adevarat o fi Dumnezeu stie
  • SFlorea353

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Hai ca sunteti tari. Macar ati citit ce scrie in documentul ala de la Monroe? Ati vazut schema de la un amortizor pe gaz? Scrie clar acolo si citez "Daca amortizorul este cu ulei, neaparat se vor face cursele de amorsare inaintede instalarea pe masina." Cu ulei, nu exista nicio egalare de presiune intre gaz si ulei. Gazul e separat la fund si actioneaza ca un arc prin eliberarea presiunii dupa comprimare... Daca vreti mai multe, cititi aici http://www.raw4x4europe.com...romax_romania.htm



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR