Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã dimineata! Am și eu o intrebare,ce simptome pot fi de la pinionul descentrat de la axul cu came si ce se poate intampla daca mai merg cu el asa? Pinionul are bãtaie laterala cam 2 milimetri și am si o huruiala la accelerare in sarcina si ma gandeam ca ar putea fi de acolo pentru ca se aud niste zgomote ciudate din dreptil distributiei plus o trepidatie.Multumesc frumos!
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna.
In primul rand la turatii mari vibratia se transmite le axul cu came care la randul lui este supus unui stres si poate largi lagarele din chiuloasa in care se roteste, apoi stres pe cureaua de distributie, rola intanzatoare si dece nu pe fulia pompei de apa. Sunt socuri mici cand te gandesti la o bataie de 2 mm dar care se amplifica la turatii mari. Verifica totusi daca este pinionul sau axul cu came.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Axul cu came este nou dar pe pinion sunt urme de lovituri de ciocan. Cum pot verifica daca este pinionu sau axul?Multumesc!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cand accelerez in sarcina se aude o huruiala ,o bãtaie ,nu stiu cum sa o descriu exact ,ca un plastic i n spitele unei roti ,cam așa ceva.Ma chinui de un an de zile sa ii dau de cap dar nu reusesc,shimbat linie,distribuție, rectificare vibrochen,cuzineti,pompa ulei ,segmentare,tampoane,tobe si nu reusesc sa aflu de unde provine acest zgomot.
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cauta pe cineva la un strung sa centreze pinionul si sa vada problema. Pinionul trebuie sa se aseze usor la axul cu came si are o mica pana ca un bolt pentru blocare si nu stiu de ce ar fi folosit cineva ciocanul pentru scoatere sau introducere.
Daca pinionul "bate" eu zic sa-l schimbi pentru ca nu cumva in sarcina la turatii mari sa "flambeze" cureaua de distributie in carcasa de plastic. Verifica si intinzatorul curelei sa fie la semn.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
La Zafira B, 1.8 16 v, cod z18xer, pinioanele axelor cu came sunt defazoare.
Am demontat unul (ovalizat) si nu are umar/panã pentru fixare pe axul cu came, se poate sa fie cumva usor conic si sa se fixeze prin strangere?
Am remarcat ca si celalalt are un mic joc, e normal sau e defect?
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR