Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • silaghimircea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: am montate doua trape pe masina si nu funtioneza numai una cea din spate cum as putea verifica care este problema cu cea din fata mecanic o pot deschide (adica cu surubelnita daca invart de reductor)ma poate ajuta cineva?va multumesc

Cod(uri) eroare:
----
Model: Meriva
An fabricatie: 2004
Cod motor:
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

am citit pe net ca la meriva (nu scria ce an sau poate n-am vazut eu) siguranta nr.23 si siguranta nr.53 sint raspunzatoare de trapa,

23 este de 20 A,iar 53 e de 5 A si are pe ea si geamurile electrice si radioul, daca astea iti merg inseamna ca e buna.

personal cred ca motorasul de la trapa e alimentat prin releu.

in concluzie, daca te pricepi putin, ar trebui masurat cu lampa sau aparatul de masura daca ai curent la motorasul care actioneaza trapa (presupun ca e actionata electric).

daca nu ai curent trebuie verificate cu aparatul de masura sau cu lampa sigurantele 23 si 53, sa vina plus pe ele si sa plece plus de la ele.

daca sint bune trebuie vazut de ce nu vine curent la motoras - firele pot avea contacte imperfecte sau pot fi rupte, releu/relee (daca are) lipsa sau defect/e - asta presupunind ca nu mai depinde actionarea trapei de calculatorul masinii.

nu am scheme si-mi este greu sa fac rost de ele dar chiar si asa as verifica macar sigurantele.
  • silaghimircea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am verificat toate sigurantele sant bune la motoras urmeaza sa vad daca primesc curent dar nu stiu care releu ar putea fi al lui masina este din 2004 oricum multumesc mai incerc sa gasesc defectul daca stiu ceva am sa revin
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
m-am mai uitat, n-am gasit mentionat pe nicaieri un releu pentru motoras trapa.

vezi daca vine curent la motoras, apoi uita-te la butonul de comanda daca vine si pleaca curent,poti urmari apoi ce culoare are firul care vine la butonul care comanda motorasul si daca e tras direct din sigurante (probabil din nr.23 ca aia e mai mare, 20 A sau din nr. 53).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR