Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã dimineața! Se aude un tacanit la motor în partea de jos și nu gãsesc rezolvarea. Am fost la mecanic și a zis ca ar fi tachetii dar mie mi se pare ca se aude în partea de jos. La motor sa schimbat ax cu came, culbutori, tacheti, distribuție, pompa ulei, rectificat vibrochen, segmentat, ulei. Axul cu came, tachetii și culbutori i-am schimbat de doua ori ca am zis ca e de acolo și nici un rezultat. Am și pe YouTube un filmuleț cu același titlu. Mai am un zgomot ciudat la cutie sau planetare, cred eu și aseamãnã ca un clantanit metalic și se manifesta dacã bag în orice viteza cu frânã de mana trasa și când ridic ambreiajul cam la jumãtatea cursei se aude acest clantanit metalic plus un ronțãit când accelerez în sarcina. Va rog sa îmi dați niște sfaturi ca nu știu ce ar putea fi. Este posibil sa se aude tacanit ul acela din video di cutie sau planetare pe liber? O sa fac și un videoclip cu clantanitul metalic. Va mulțumesc și o zi frumoasa va doresc!
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nici acuma nu ați rezolvat problema? 😮😦

Bãtaia pare a fi de piston, mai exact bolțul de la piston, oare s-au schimbat?
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã sau schimbat ca nu am stat lângã mecanic dar el asa a zis
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bãtaia se aude mai accentuat la rece, și la cald dar la o intensitate un pic mai micã. Mulțumesc mult!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã nu a schimbat set motor ( cum pare), nu a schimbat nimeni bolțuri...poate fi și o bielã cu probleme...cã mã gândesc cã nu e vreun piston crãpat...
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Este vreo metoda sa verific dacã are joc în bolț urile la biela fãrã sa desfac motorul? Motorul trage, nu da cu fum, cu tacanitul ãsta merg de acum un an.
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Dacã ați vãzut clipul cu tacanitul va rog sa îmi spuneți și mie dacã este bãtaie de tachet sau de biela, bolț, cuzineți, piston. Vã rog sã îmi dați niște sfaturi, pãreri orice ca Mecanicul care a umblat prin motor zice ca este din tacheti dar eu un prea îmi vine sã cred pentru ca am mai schimbat odatã linia de curând cu piese noi și nici mãcar o micã ameliorare. Va mulțumesc!
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Dacã ați vãzut clipul cu tacanitul va rog sa îmi spuneți și mie dacã este bãtaie de tachet sau de biela, bolț, cuzineți, piston. Vã rog sã îmi dați niște sfaturi, pãreri orice ca Mecanicul care a umblat prin motor zice ca este din tacheti dar eu un prea îmi vine sã cred pentru ca am mai schimbat odatã linia de curând cu piese noi și nici mãcar o micã ameliorare. Va mulțumesc!
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã seara! În legãturã cu tacanitul am mai descoperit ceva. Dacã scot fisa de la pistonul 4 nu se mai aude tacanitul, dar se aud în toba rateuri, dacã bag fisa înapoi motorul merge tot la fel în trei pistoane, adicã nu își mai revine. Dacã scot fisele de la celelalte bujii se vede cum motorul își revine și merge rotund dar tacanitul nu dispare, doar dacã scot fisa de la numãrul 4.Va rog sã-mi spuneți și mie ce ar putea fi? Mulțumesc!
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Ma puteți ajuta cu niște sfaturi cum aș putea sa verific dacã este bãtaie de bolț. Mulțumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR