Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • VPetrisor

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2018

  • Mesaj Privat
salut. de cateva zile masina imi face probleme. am un vectra b din 2001. z18xel.
de vreo 4-5 zile a inceput sa mi se ridice acul de la apa. mie chiar si in cele mai rele conditii nu imi trecea de 90 de grade.
dar de cateva zile rar imi sta la 90. in rest, numai peste 90. daca ar fi sa aproximez, ar fi intre 95 si 98 de grade. am observat asta cand urcam un pod mic. insesisabil ca sa zic asa. am vazut ca imi trecuse acul de 90 de grade. era undeva pe la 97 daca ar fi sa aproximez. am desfacut vasul, am aerisit si am plecat la drum. initial tot peste 90 a stat. dar mergand in afara orasului a revenit la 90 acul. foarte putin trecand peste, undeva la 93 de grade. dar in oras cam la 98 imi statea. ee... dar astazi mi-a facut figura. in afara orasului mi-a stat la 90 de grade. cand am intrat in oras a inceput sa creasca temperatura tot ca in jurul a 97-98 de grade. pana cand la un moment dat cand a ajuns la 100 de grade apoi instant s-a dus acul pe zina rosie. norocul meu a fost ca am avut unde sa trag si am mers asa doar vreo 10 metri maxim. am desfacut din nou vasul treptat. am lasat sa curga si lichid in fine. s-a linistit. in final, lichidul era sub nivel. am stat sa se mai linisteasca si am plecat la drum in afara orasului. pana am iesit din oras acul a stat pe la 97 de grade. duoa ce am iesit din oras a scazut pana la 90. rar urca la 92-93. in general urca atunci cand merg incet. dar au fost cateva cazuri cand si mergand incet tot la 90 a stat acul. instinctual am dat comanda de termostat. sa fie si altceva? a mai patit cineva asa?
edit: lichidul din vas nu bolboroseste. doar creste nivelul foarte mukt si da afara cand deschid vasul. in vas am 80% apa si restul antigel.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,486
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Schimbã termostatul (și nu lua o ieftiniturã!), pe urmã vezi ce se (mai) întâmplã....
  • VPetrisor

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2018

  • Mesaj Privat
astept sa imi ajunga. am luat la 160 de lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR