Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • szityi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Meriva 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut.
Opel Meriva A (2004) dotat din fabrica cu janta aliaj 4x100R15 ET43, folosind cauciucuri 185/60R15 . Vreau sa pun cauciucurile de iarna 185/60R15 pe jante tabla. Am si gasit jante tabla 4x100R15 (6Jx15H2) dar ET49.
Se poate monta ET 49 sau o sa am probleme?
  • aaron

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
De montat poti sa-l montezi, nu cred ca ar atinge vreundeva elementele de suspensie sau caroserie.

DAR rotile (practic calea de rulare) vin mai spre interior cu 6 mm la fiecare roata. Deci pana la urma latimea totala va fi mai mica cu 12 mm. NU stiu daca ar fi sesizabila diferenta de stabilitate, dar probabil scade putin din cauza geometriei putin schimbata. Mai pune stabilitate mai mica al pneurilor de iarna din cauza lamelelor si probabil va fi o diferenta .....
Daca nu-l cumperi la un pret foarte mic, si mergi mult in afara orasului, si iti mai place si un pic viteza, eu zic sa mai cauti cu ET 43 (mai ai ceva vreme pana la rotile de iarna). Bafta !

Vezi ca pe net gasesti o gramada de calculatoare de ET-uri.
  • szityi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Meriva 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Mersi ptr raspuns. Iarna o folosesc mai ales in oras. Jantele de ET 49 le- am gasit la un pret de 300 lei ptr 4 buc, originale GM si in stare aproape nou noute. Cauciucurile de iarna deja le am din sezonul trecut.
  • daricata13

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu am pe Meriva mea iarna jante de Astra H cu ET35 si nu ating niciunde si merg perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR