Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • flavius1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Buna,
Rog un sfat si pareri din partea celor care au trecut prin aceasta problema si au gasit rezolvari. E vorba despre un Astra G 2001 benzina 1.6 16v Z16XE cu urmatoarele simptome: mers in 3 pistoane,relantiu instabil,iar in mers uneori cand apas ambreiaj+frana cade turometrul pana se opreste motorul dupa care dau cheie si merge...pana la primul sens giratoriu sau intersectie unde trebuie sa franez! Check engine aprins,iar la viteza mai mare de 50-60 km/h martorul palpaie intermitent cand apas acceleratia.cand las piciorul de pe acceleratie martorul ramane aprins fara sa mai palpaie. La erori apar p1405,p0300,p0303.intr-o perioada am avut si eroare 0400 parca legat de EGR dar acum nu mai o am.pana acum am facut urmatoarele :
-schimbat bujii la reprezentanta
-verificat cu bobina noua tot la reprezentanta(simptomele aceleasi)
-curatat injectoare si chimic si cu ultrasunete la reprezenta
-schimbat pompa benzina
-recent schimbat filtre inclusiv filtru combustibil
-de 2 saptamani schimbat ECU(inlocuit cu un ECU clonat )
-inlocuit EGR cu unul nou Pierburg
-schimbat senzor lichid racire
-curatit clapeta acceleratie
Precizez ca acu ceva timp mirosea si a benzina destul de tare pe esapament,acum nu mai miroase asa,ziceau unii mecanici ca ar fi fost ceva furtune infundate.cand am fost prima data la reprezentanta ziceau ca bujiile sunt ude.catalizatorul cu sondele lambda am inteles ca au fost anulate din soft pentru ca catalizatorul ar fi spart.cam asta ar fi tot ce imi amintesc acum.....va rog un sfat sau pareri sa vad ce as mai putea face!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Catalizatorul si dondele lambda ma intoiesc ca au fost anulate din soft.
Incepe cu o diagnoza, zici ca iti clipesc niste becuri prin bord, ce coduri de eroare ai?
  • flavius1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2018

  • Mesaj Privat
am facut azi o diagnoza + resetat erori. acum singurul cod de eroare care il am este p0300
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR