Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Claiudiu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am un opel astra H si nu-mi mai merg pozitiile. Becurile sunt bune, am verificat si cu multimetrul si am observat ca pe fir nu ii tensiune... M-ar interesa sa stiu unde sa verific. Fuzibile vad ca nu exista pt becuri in manualul masinii. Probabil doar in blocul de lumini pot umbla sa verific. Cum as putea sa-l desfac si ce sa verific?

Mersi
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Lasa blocul de lumini si verifica mai intai REC-ul (cutia cu sigurante din portbagaj). Becurile sunt originale?
  • Claiudiu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Cum s-o verific? in manual nu ii nici o siguranta asignata la lumini. Sa verific fiecare siguranta in parte ? Becurile pt faza scurta sunt originale, galbene, nu am pus chinezarii, la fel si pozitiile.. Ceva s-a intamplat pt ca la inceput nu a mers doar pozitia stanga, si dupa ce am scos si partea dreapta sa verific daca ii becul ars, n-o mai mers nici in partea dreapta. Pe multimetru imi apare 0.018V, ceea ce nu cred ca ii ok, ar fi trebuit sa indice 12.xx V
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
In prima faza curata mufele REC-ului cu spray de contact si vezi daca isi revine.
Skip ads

  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ai o eroare pe partea de iluminat si de aceea calculatorul îți taie alimentarea pe acel circuit. Ia un tester si șterge eroarea. Daca nici dupã aceea nu se aprind înseamnã ca ai defect ce trebuie gãsit. Daca nu dispui de tester decupleazã borna de minus de la baterie si las-o așa 5 minute. Dupã aceea recupleazã borna si încearcã din nou. MARE ATENTIE. Du_te si cumpãra 2 becuri noi(nu sunt o avere) si probeaza-le cu 2 fire direct pe baterie daca se aprind. De ce îți spun asta: eu am pãțit cu 3 becuri h7 cumpãrate noi din magazin in aceeași zi si nu mergea faza scurta. Pe multimetru indica bec ok si filamentul ok. Chiar si electricianul s-a mirat de ce nu merg, pana le-a testat direct pe baterie si de fapt nu se aprindeau desi erau noi. Abia al 4lea bec a fost ok si dupã montare funcționa faza scurta. Problema: defect de fabricație. Succes
  • Claiudiu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am verificat REC-ul si toate sigurantele si mufele si arata impecabil tot. O sa incerc sa scot borna si sa o las asa sa vad daca isi revine, daca nu, o duc la service sa o puna pe tester. Am 2 becuri de pozitie noi care merg ca le-am testat pe alta masina. E vorba de alea mici de pozitie, nu de becurile pt faza scurta. Deci doar pozitiile nu primesc curent.. Mersi de sfat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR