Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catalinc123

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Detin un Astra J de un an si am facut prostia sa nu ii adaug senzori de parcare cand am comandat-o, practic la parcarea cu spatele ai vizibilitate 0 asupra portbagajului.

Ideea este ca am masina in garantie si trebuie pusi senzorii la reprezentanta, am primit o oferta la 800 lei, aftermarket...nici macar nu se pot pune originali, as fi vrut integrati cumva in computerul de bord, fara vreo chinezarie de ecran suplimentar.

Au fost persoane in situatia asta? Cum ati procedat si cam ce oferte ati primit?

Multumesc!
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce vrei tu ,numai la reprezentanta ii poti pune ,tinand cont ca masina este in garantie,dar cu costuri ceva mai mari ,poti merge si intreba.
Astra j din 2017 ? nu cumva este astra k ,sau s-a facut j-ul pana in 2017 ? Stiam ca astra j a fost produsa pana in 2015.
  • catalinc123

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Inca se fabrica Astra J sedan...
Am cerut oferte de la 2 reprezentante si mi-au zis ca nu se pot pune originali, doar aftermarket.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asta e cam nasol , de cand pune reprezentanta piese aftermarket pe masinile lor ,nu am mai auzit pana acum.Multumesc pt. info.cu astra j ,chiar nu stiam.
Eu am astra j cosmo si am senzori de parcare fata /spate si chiar ma juta mult , dar nu afiseaza nicaeri ,doar acustic.


Ultima modificare facuta de deleted-30842 la Mie 11 Jul, 2018 6:23 pm
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Si nu ii crezi?🤔
Uita de cei originali cu afisare in bord.
Afisare in bord aveai NUMAI cu senzori spate+fata din fabrica, la 450 euro.
Aftermarket spate costa ~450 lei la reprezentanta in Bucuresti.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am sezori fata /spate dar nu afiseaza ,dar am vazut ca la unele modele afiseaza ,probabil ceva mai noi.Si sunt originali.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
s-o crezi tu ca sunt originali. ti-au pus senzori aftermarket fara display care doar piuie, dar ti-au luat 400-450 euro pret de produs original.
daca nu ma crezi, verifica codul VIN pe diverse site-uri care iti da configuratia masinii si o sa vezi ca nu ai senzori parcare.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca am verificat ,sunt originali fata spate , masina este full varianta cosmo ,este vb.de an ,a mea este primul model .dec.2009.La cele care afiseaza difera si display-ul ,posibil modele mai noi, probabil dupa facelift.Apropo masina am cump.sh asa ca nu am platit aia 450 € de care zici.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
inseamna ca primele modele de senzori fata+spate nu aveau si afisaj in bord.
la modelul actual de astra J daca cumperi doar senzori spate nu afiseaza nimic in bord, dar daca cumperi senzori fata+spate vin si cu afisaj in bord.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut,
A înlocuit cine senzori de parcare la j? Daca da, de unde ați cumpãrat?
Mi-a dat și mie eroare sistemul de parcare, iar la scanare im spune ca sezorul fata stanga, spre mijloc, are scurt la plus.
Se vede ca e lovit de o piatra fix în mijloc. Partea buna este ca e unul dintre cei negri și nu necesita vopsire.
Pentru inlocuire, pare ca trebuie sa dau bara jos. Ca sa nu muncesc de doua ori, as vrea sa il cumpãr întâi.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
https://opel.7zap.com/en/car/p10/p/11/28-0/
Par identici cu cei de pe spate. La cei de pe spate, ajungi usor. poti vedea exact ce a fost pus pe masina. Oricum, sunt si codurile de GM si cele de original.
Vad ca sunt doua variante, una fiind pentru "Advanced Parking Assistant, POC UDP" (nu stiu la ce se refera optiunea), dar inteleg ca acestia ar fi (daca sunt) doar pe exterior, tu avand probleme cu unul de pe interior.

Mai asteptam colegi care poate, au umblat pe la ei

P.S. Sa nu uit, "scurtcircuit la plus", in majoritatea cazurilor inseamna intreruperea traseului de masa (chiar a firului sau contact imperfect in mufa). Nu neaparat componenta defecta.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt originali, cu codul 1235281.
Am gãsit la 238 RON pe original. Vând însã pe net și la 45 RON, pe producãtor. Pe aliexpress sunt câțiva dolari, însa ajung greu.
Ideea este ca nu as plãti unul original, dacã merg și variante mai ieftine. Sa fie un raport calitate preț rezonabil. De asta am întrebat, poate a mai fost cineva în situația mea.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da, scuze, nu am inteles eu bine ideea.
Pentru Astra H, am cumparat eu de pe un site de anunturi, cica bosch, cu codul original, nou, la 50 RON si este ok cam de un an si jumatate. Arata si bine, nu cioplit cu toporul. Acum ... naiba stie.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mai știi de unde și ce cod aveau? Pare ca sunt identici cu cei de h.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu sunt la fel, pe H sunt cei de pe G ... forma diferita mult, prindere diferita. (la mufa nu sunt sigur). codul de Bosch 0263003208 / de GM 12787793
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Sunt originali, cu codul 1235281.
Am gãsit la 238 RON pe original. Vând însã pe net și la 45 RON, pe producãtor. Pe aliexpress sunt câțiva dolari, însa ajung greu.
Ideea este ca nu as plãti unul original, dacã merg și variante mai ieftine. Sa fie un raport calitate preț rezonabil. De asta am întrebat, poate a mai fost cineva în situația mea.

Eu am luat de pe Ali..de doua ori..prima data nu stiam ca au serie..al doilea l-am luat pe codul lui..a venit si vopsit pe codul de culoare inlcusiv cu garnitura (la Insignia). Arata identic cu cel original..si merge de mai mult de un an. Eu zic ca merita asteptarea..poate gasesti cu livrare din Cehia sau Polonia si vin in max 2 saptamani...Am gasit un Opcom, pe Ali cu livrare din Polonia si a venit intr-o saptamana.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se poate cu afisare in bord (pe ecranul dintre ceasuri) nu conteaza ce ecran ai in mijloc (tid, 7", navi , etc). Trebuie codat cu MDI , la unele masini arata din fabrica doar senzorii din fata iar cei din spate doar sonor, la altele ii arata pe toti. Atentie ca la Opelurile mai noi de 2012 (model) serviciul de SPS se plateste online, nu mai merge pe vechea metoda cu laptop + tech2/mdi. Nu am incercat cu OPCOM dar din ce stiu ala e limitat pe modelul J. Daca faceti retrofit si masina nu a avut niciodata sistemul, trebuie cod VCI, care se poate lua _doar_ de la reprezentanta.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu senzorul de parcare. Am comandat pe aliexpress cu 6.3 USD, transport inclus. A venit foarte greu, însã a meritat.
Senzorul demontat de pe mașinã era Bosch, made în Spain, cu codul 13282866.
Cel comandat este tot made în Spain, cu codul 13368131, identic cu cel original.(Furnizor Yaopei auto parts)
L am demontat fãrã a da bara jos(da, se poate și pe fata), l am montat și funcționeaza foarte bine.
  • gbrlgabi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am un astra j sports tourer din 2015 .stie careva de pe forum unde este amplasat unitatea de senzori de parcare?Am instalati din fabrica doar senzori pe spate si as vrea sa cumpar de la dezmembrari o unitate de senzori fata/spate(cu 8 senzori).Intrebarea mea este daca pot integra modulul cu 8 senzori in locul celui cu 4 (originalul) si daca trebuie activat ceva in computerul de bord
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Modulul îl gãsești în portbagaj, pe partea stânga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR