Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am urmatoarele simptome: Patineaza ambreiajul cand fac depasiri si trebuie sa accelerez mai tare/brusc.
Am intrebat la un service agreat pe aici unde de altfel am schimbat si amreiajul (kit LUK) acum 65000km) si mi-au spus ca este o problema des intalnita si anume ca volanta este cauza desi in manual este trecut ca nu se schimba...
Ok pana aici dar cand am vazut ca o volanta noua este undeva la 2200-3000 lei ....
Am fost la dezmembrari si am luat o volanta de la un motor cu 100.000km decedat din alte cauze(al meu are 470.000km ). gandindu-ma ca macar cateva zecimi de mm daca are in plus tot e mai buna ca a mea...pret 80 lei.
Am demontat masina....si surpriza volantele aveau exact aceleasi grosimi. (cu ocazia asta am descoperit ca rulmentul de presiune din kit este "made in china" din plastic cu putin metal in zona rulmentului)...alti bani alta distractie.
Intrebarea mea este care sunt specificatiile volantei si a discului de ambreiaj , sub ce grosime minima trebuie inlocuita. Desi am cautat nu am gasit nicaieri vreo informatie.
Va rog ajutati-ma, lucrez intr-un domeniu unde masina este indispensabila...si nu este asigurata de firma.
A doua intrebare este : daca "rectific" 1 mm din suprafata / marginea volantei, cea unde se prinde placa de presiune astfel incat ambreiajul sa fie mai aproape de volanta exista sanse sa o mai duc vreo ...km?
...si daca stiti cuplurile de strangere a suruburilor de la volanta respectiv placa de presiune.

Multumesc



Model: Astra
An fabricatie: 2007
Cod motor: Z17DTL


Ultima modificare facuta de ionapostol la Dum 15 Jul, 2018 4:45 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • ga bi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7zdth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am fãcut prostia de a lua eu bravurã de pe margine ã 2 discuri la string deși aveau doar 40000 km și destinația a fost fier vechi. Nu avem profesioniști sã facã aceastã operatie
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cand patineaza ambreiajul in general de vina este discul. La motorul tau volanta este cu masa dubla si daca prezinta uzura ar trebui sa bata. Ai verifit sa nu ajunga ulei pe disc din cauza simeringului?
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La masina mea volanta este cu masa simpla si nu, nu este ulei pe acolo, toate componentele erau uscate , atata doar ca atunci cand am demontat volanta si am scos cele 6 suruburi a aparut niste ulei din gaurile respective.Am sters uleiul respectiv dar nu a mai aparut altul din zona simeringului. Dupa cum am mentionat mai sus ambreiajul este aproape nou (65000km) Primul ambreiaj l-am schimbat la 400.000km.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Astra din 2007 diesel are volanta simpla? Probabil a fost montat kit de conversie, raman la parerea ca discul este de vina.
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Masina este cumparata de la reprezentanta cu 0 km,...volanta este simpla! Nu asta este sensul discutiei.
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Z17DTL este motorul de 80 de cãluți și are volanta cu masã simplã, s-a montat pe astra g pana în 2009 și pe astra h (aici nu sunt sigur pana în ce an), discul în ce stare e?
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Discul este in buna stare dar alta e problema.
Am discutat cu un mecanic bun și mi-a spus cã de vina este placa de presiune de proasta calitate...și a avut dreptate, avea doar cate un rand de arcuri lamelare pe când Sachs are cate doua. Cei de la e.s service unde am montat acest ambreiaj incercau sa mã convingã cã volanta este de vina și nu ambreiajul de proasta calitate pe care m-i l-au recomandat...
De curiozitate m-am uitat unde este produsa...Africa de Sud iar rulmentul de presiune...China. In kit Luk pe care îl recomandã toatã lumea, așa cã aveți grijã ce cumpãrați. Eu acum am cumpãrat rulment original GM 570 lei plus o conductã prin care se conecta la pistonas încã 100 lei și ambreiaj Sachs cu 370.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR