Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • deleted-6018

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am o Astra H din 2011 si alaltaieri m-am apucat sa dau jos actuatorul de pe racitorul de gaze,si am observat ca parghia care actioneaza axul care intra in racitor este blocat.Actuatorul functioneaza perfect.Vreau sa va intreb daca acea parghie se poate debloca si ce rol are? Are vreun rol iarna acel actuator cand este frig?Am atasat si o poza cu piesa. Multumesc anticipat.O zi buna!
Skip ads

  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua.ai primit vre-un raspuns la problema cu actuatorul la racitorul de gaze?am observat ca am si eu cam aceiasi problema si nu stiu exact care este rolul si cum functioneaza.am testat si am vazut ca nu face vid


Ultima modificare facuta de dany955 la Dum 28 Oct, 2018 10:01 pm
  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Off topic.mai am o problema la care 4 mecanici mi au dat 4 raspunsuri diferite,dar nici unul nu se leaga.problema este in felul urmator.masina(un opel zafira a17dtr)nu baga caldura,la indemnul primului mecanic,am curatat radiatorul de caldura,care se supunea ca este infundat,dar nici vorba.circuitul merge bine.cu ocazia asta am descoperit ca,atunci cand scot furtunul de retur din calorifer , pun un furtun si fac circuitul direct prin vasul de expansiune,imi vine caldura normal.daca conectez returul normal prin racitorul de ulei,raman iar fara caldura.mentionez ca returul din racitorul de ulei,in timp ce este scos,arunca apa pe acolo,deci nu cred ca este infundat.ambele furtune sunt fiebinti,si turul si returul.a mai intampinat cineva problema asta sau a auzit?
  • deleted-6018

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,legat de racitor, actuatorul functioneaza,face vid dar axul care intra in racitor e blocat.Nu-mi bat capul cu el ca din cate am auzit nu e o tragedie daca intra aer rece sau cald in egr.Cand o sa am timp sa-l dau jos sa vad ce vibreaza in el (pentru ca am un soi de zgomot de clopotei cand e motorul cald si pare ca se aude din el) am sa deblochez si parghia aia.Legat de problema ta,cauta prin topicurile ca sigur gasesti pe cineva care a mai avut problema asta.
Skip ads

  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Da,zgomotul de clopotei il am si eu.ai ceva informatii sa citesc si eu sau vre un tutorial cum sa dau racitoul jos?
  • deleted-6018

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2007

  • Mesaj Privat
N-am gasit nimic pe aici si nici pe youtube. Era un thread cu ceva zgomot care venea tot din zona aia,si mi-a zis baiatu ca la el vibra parghia de la actuatorul turbinei,si ca acum nu-i mai face.Am pus si eu mana pe axul ala de la masina si nu se schimba nimic.Momentan m-am obisnuit cu zgomotul asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR