Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Am o Astra H, 2007, motor 14XEP. M-am trezit ieri ca nu puteam deschide haionul, era blocat. Usile se inchideau/deschideau din inchiderea centralizata dar haionul ramanea blocat. Intre timp am vazut ca nici pompa care arunca lichid pe parbriz nu mai merge ( am lichid dar nu bazaie la actionare), cu toate ca stergatoarele functioneaza. Am mai citit pe aici una alta si prima verificare a fost la sigurante. Astfel am gasit siguranta 7 (10 A) din compartiment motor arsa si am inlocuit-o. Haionul se deschide fara probleme acum. Siguranta pompei de parbriz nu stiu ce numar are, asa ca le-am luat la rand sa verific vizual fiecare siguranta. Celelalte par OK, dar pompa tot nu merge. Facand probleme odata cu haionul am zis ca tot o siguranta este de vina. La panoul de sigurante din spate nu am umblat. Pun o poza aici cu panoul de sigurante din fata, asa cum il am eu. Am si niste locuri fara sigurante, ma gandeam daca ar putea sa fi sarit vreuna.

Stie cineva care e siguranta pentru pompa lichid parbriz?
Sa se fi ars pompa chiar cand a murit si haionul? Cam mare coincidenta !
Ce altceva sa mai incerc ?



Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Langa releul maro sigurantele maro, galbena si cea mov sunt pentru spalator.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Care releu? Zi-mi amperajul de pe ele, cã nu îmi dau seama care e mov!
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
In fotografia ta ai langa releul maro (cutiuta patrata) doua sigurante una rosie(nu maro) de 10 A si una galbena de 20A, iar perpendicular pe acestea una mov(cel putin asa o vad eu) de 30A.
Skip ads

  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Te referi la cea pãtratã. Am gãsit în carte cã aia pãtratã mov nu are treabã cu problema mea. Tot în carte spune cã siguranța 8 e de la lichid parbriz și haion. Cum eu am inlocuit-o și haionul a funcționat imediat dupã, ar fi trebuit sã meargã și pompa pt parbriz! Însã nu merge și asta îmi spune mie cã de acolo a fost problema, a fãcut un scurt sau ceva, dupã care a ars siguranța. Automat nu a mai mers nici haionul. Acum sã vãd cum rezolv cu pompa de lichid parbriz, cã habar nu am pe unde e ascunsã și ce probleme ar putea sã aibã!


  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vezi cablurile din tubul flexibil de cauciuc care face legatura dintre caroserie si haion sa nu fie rupte etc
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Pai am spus. Am schimbat siguranța și haionul merge acum, însã nu merge pompa pt stropit geamul, pe care o bãnuiesc cã e stricatã. Azi am scos-o, am atașat pozã. Știe cineva cum sã o mãsor sã vãd dacã e bunã? Am aparat de mãsurat dar nu prea știu pe ce sã comut sa pot mãsura. Sau sa masor mufa care intra în pompã? Cum procedez?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Alimenteaz-o cu doua fire direct de la baterie si vezi daca se invarte. Ai grija sa nu se atinga firele intre ele.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am pus ieri la 12 V. Nu merge. Azi am luat o pompa ieftina TopRun la 30 lei. Am bagat-o in mufa de proba. Bazaie cand declansez deci merge. O voi monta cand am timp Wink
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Spor la treaba🙂
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am montat pompa. Merge dar scapa lichid pe la cele 2 coturi (negru si alb) care sunt in unghi de 90 grade. Unul e crapat, celalalt posibil si el. Am incercat sa trag de ele sa le scot din furtunase sa vad daca le pot lipi, dar nu vor sa iasa si mi-e sa nu rup furtunele. Stie cineva daca se gasesc coturile acelea separat, sau daca se pot pune furtunasele pe direct? Sau ce solutie ar mai fi si pe care poate ati incercat-o si voi?

Pun o poza sa vedeti cum e acolo. In poza coturile de plastic sunt scoase.


  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Se gãsesc coturile din plastic. Am luat de origine. Codul e in pozã.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR