Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am fost plecat la mare iar pe drum a trebuit sa folosesc AC-ul, iar la destinatie am zis sa curat si eu covorasele de mizerie, iar sub cel din dreapta era condens care nu se mai scurgea in exteriorul masinii, se scurgea pe la usita de la filtru de polen.
Asa ca m-am pus pe treaba si am inceput de la motor cu desfacut stutul de scurgere care este un cot de cauciuc la 90 grade prins in 2 suruburi torx T25, gasindu-se in dreapta vasului de servodirectie un pic jos.
Dupa ce am scos stutul pur si simplu se trage spre motor, am inceput sa desfac in interior torpedoul 4 suruburi torx T20, scos afara, dupa desfacut usita filtru de polen 2 suruburi torx T20, am desfacut si cele 2 plastice care se gasesc la picioare pe consola unde se gasesc caloriferul si condensatorul de AC, se trage de ele pana ies din locasurile lor iar dupa se vede tavita de condes care este prinsa in 4 suruburi torx T20, 2 pe stanga si 2 pe dreapta, dupa se trage de tavita in jos.
In interior are 2 canale de scurgere unul care este pentru condensator AC iar cel de al 2-lea este pentru calorifer, cel la AC avea mici resturi de frunze si pamant (praf) care au obturat orificiul care este de 3 mm pe 5 mm sa zic asa si in forma se semi-cerc.Dupa am bagat niste apa prin zona unde vine filtru de polen sa vad daca mai ramane apa in zona lui, si acuma se scurge frumos pe traseul normal.



  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Chiar aveam nevoie de un astfel de tutorial pentru ca si eu intentionez sa fac putina curatenie pe-acolo, dar nu prea aveam curaj sa ma apuc de desfacut. Acum inteleg ca nu este atat de complicat de demontat si curatat.
Exista ceva pe acolo la care sa fim extrem de atenti ? Ceva garnituri sau cleme de plastic?
Multumesc Andrei.
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
O sa fie putin de lucru dupa ce se da afara torpedoul care este prins in 4 suruburi torx, trebuie avuta grija cum se scot plasticele de la picioare, trebuie tras de ele cu incredere, sunt garnituri sau ceva de genu sunt doar plastice.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu-mi fac probleme cu demontarea plasticelor de la picioare, pentru ca le-am mai demontat de cateva ori, dar tavita nu am mai demontat-o pana acum. De asta intrebam daca exista ceva garnituri, dar nu am inteles daca exista sau nu.
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Raspund cu intarziere, n-am mai intrat pe forum de ceva vreme, am vrut sa scriu mai sus ca nu sunt garnituri, doar plastice care intra unele in altele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR