Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va salut.Am o Insignia 2.0 CDTI, 160 CP, 200000 de km cu urmatoarea problema:
Incepand de la aprox. 60-70 de km pe ora toata masina trepideaza.Si asta doar in timp ce masina e in sarcina si mai mult in timp ce accelerez.Pe liber nu trepideaza/vibreaza.
Am schimbat cauciucurile cu unele noi (oricum trebuiau schimbate), am echilibrat jantele, am facut unghiul de fuga.Degeaba.
Am fost la mecanic, a verificat planetarele si a zis ca cea de pe dreapta are un joc.Nu am inteles eu bine, dar ca ar avea joc la tripod sau ceva de genul si ca trebuie schimbata planetara.
Aveti idee ce ar putea fi?Acele vibratii pot fi de la planetara?Sau ce altceva ar putea fi cauza lor?
P.S.: imi cer scuze daca mai era un topic asemanator, insa nu l-am gasit.
Multumesc.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca doar in sarcina face este de la planetara.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tripoda de la roata se poate schimba individual...cea dinspre cutie, nu am gãsit...decat planetara sh, desfãcuta, înlocuit burdufurile, vaselina...si cam atat..
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Doar in sarcina face asa..Pe liber nu.Am fost acum la un "test drive" iarasi pentru a fi 100% sigur.La cea dinspre cutie are joc.Asa a zis mecanicul.Cum recomandati sa fac: sa schimb planetara cu totul sau doar acel tripod unde ar avea problema.Am gasit una sh la o cunostinta si am incredere ca e buna planetara.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Noua gasesti numa planetara intreaga...2500 lei aprox.... Verific-o pe aia sh....sa nu aibã joc la rotatie. Si longitudinal..trebuie sa se lungeascã vreo 2-3 cm...numa sa nu se simtã joc când o lungesti. Ciudat e ca se poate demonta si capul dinspre cutie...la fel ca si cel de la roata...numai ca eu nu am gãsit... Am gãsit planetara sh buna cu 400 lei..cu uzura la burdufi, pe care i-am schimbat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR