Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi

Detin de vreo 3 ani si jumatate un opel astra GTC 1.7 CDTI din 2006. Este a 8-a mea masina si cred ca cea mai prolematica din cate am avut pana acum. Am dat pe ea 4000 de euro acum 3 ani si jumatate si pana acum am bagat minim 4000 de euro in ea in acest timp, iar masina este tot sub orice critica.
Este o devoratoare de ambreiaje volante, sunt la al treilea kit. Ultimul kit fiind schimbat in mai, nou, factura, garantie.
Anul asta inlocuit, faruri, proiectoare, baterie noua, alternator, electromotor, filtre, ulei si altele pe care nu mi le amintesc de minim 1500 de euro.
Dupa ce am schimbat in mai kitul ambreiaj, volanta, rulment presiune. Imediat ce am luat masina de la service am dat un test cu ea vreo 30 km sa vad cum merge. In primii km masina mi sa parut ok, nu m-am dat la ea. Dar am observat ceva foarte ciudat si anume:
Daca am 1800 rpm/ si o calc blana, de la 1800 pana la 2300 rpm, masina face ca toti dracii, vibreaza, rezoneaza, un suierat de zici ca se rupe ceva la ea. Dar doar daca o calc mai tarem, daca apas incet pe acceleratie, nu face absolut nimic si cum a trecut de 2300 rpm, nu se mai aude nimic ciudat sau sa se simta. O senzatie groaznica sincer, imediat intors la service de unde plecasem si sa le expun problema. Am luat 2 mecanici cu mine si le-am aratat, ei imediat scuzandu-se ca in niciun caz simptoma nu e de la ambreiaj.
Ca e posibil sa se fi spart sitele in catalizator si alea zornaie si da vibratia masinii. Cat sunt eu de prost si de nestiutor, zgomotul si vibratiile alea nu cred eu nici in 1000 de ani ca sunt pe evacuare, si sa dea vibratia aia masinii, dar mai ales zgomotul venind din fata de la motor.
Neavand niciun argument, zic ma voi duce la alte service-uri, voi cere pareri si daca este de la ambreiaj/volanta pe care tocmai mi le montasera ei, zic ma intorc si le dau cu el in cap.
De atunci pana acum am fost la minim 5 service-uri, printre care si reprezentanta Opel din oras.
Toate dar absolut toate fac supozitii, dar cel mai mult toti stramba din nas si ridica din umeri, nu stim, scapa de ea,
Cand le zic ce mi-au zis ceilalti, daaa ca e posibil sa fie de la catalizator, ca e psoibil de la ambreiaj, sau ca volanta, sau planetara, sau injectoare dar nu stiu nimic sigur si ca decat sa ma puna sa schimb toate astea pana gasesc buba, mai bine o dau asa.
Am zis, ba niste prosti astia, ma duc la Opel, daca nici opel n-o rezolva pai atunci cine.
Luat in masina cred ca toti mecanici pe rand,sa vada simptoma, eu voiam sa le arat zdranganitul, suieratul, vibratia, ei imi spuneau ca am un tacanit de la injectoare. Da-le in mama lor de injectoare, ascultati la adevarata problema, faceti abstractie. Intors luat si inginerul de service, intr-un sfarsit relatat problema. m-au trimis in sala de asteptare, ridicat masina pe Elevator, aproape 3 ore s-au chinuit si sa gaseasca problema. Deja eram ingandurat, pfoai de capul meu 3 ore de manopera ma rup astia numai sa imi zica ce e..
Dupa 3 ore, vine inginerul si imi zice, ne pare rau, nu stim ce are, nu am mai intalnit asa ceva si pentru ca nu stim va costa doar 50 de lei. Cel putin asta am apreciat ca nu m-au taxat pentru nimic.
Masina tot sta degeaba, intre timp mi-am achizitionat o alta masina un 320d e90.
Dar nu reusesc sa ii dau de capat asteia, ce naiba sa fie vibratia, zgomotoul ala, ma termina psihic sincer. Nu pot sa merg cu ea, am impresia ca se rupe ceva, se aude fier pe fier cum se freaca, pe deoaparte m-as bucura sa cedeze, dar a naibii daca cedeaza. Am facut de curand un drum pe transfagarasan, eram cu morcovul, daca cedeaza aici zic gata o arunc in rapa. Nu mai spun ca la deal la 2000 de rpm de la treapta 3-4, zici ca se rupe in 2 masina pe munte.
Poate vreun coleg s-a mai intalnit cu aceasta problema si imi poate da vreo idee ca eu sincer nu mai stiu ce sa ii fac, VA multumesc.
  • and0n3

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut.
Fix aceeasi problema o am si eu.
Ai aflat ce are?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR