Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Albz07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Am avut si eu ceva asemanator pe fata la denivelari. Am schimbat bolturile la etrier si s-a facut liniste.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Alea pe care gliseaza etrierul? Ma gansdesc ca ar trebui sa fie zgomot metalic...
  • fredy75

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu la insignia mea, bataie punte spate . Am schimbat toate bucsele posibile la puntea spate , am schimbat si amortizoarele si flansele de la ele le-am pus sachs, acum dupa schimbarea tuturor ceelor descrise de mine bate si partea stanga la inceput batea doar partea dreapta. Sincer am citit ca rezolvarea ar fi cu amortizoare gm , intrebarea mea cum naiba sa bata amortizoarele noi care la test au iesit 89%, problema este ca mie frica sa dau banii si pe amortizoarele gm si sa bata tot asa parerea mea este ca bucsele le-am schimbat degeaba ca tot asa bate, tin sa precizez ca bataia este doar la viteza mica la trecere peste bumper de viteza sau gropi, borduri, astept un sfat ce ar putea fi , mecanicii la care am fost au spus ca masina nu are nimic totul este ok la puntea spate nu misca nimica
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
AI schimbat bratele mari..care au bucsele ambutisate in ele? Si mai sunt brate tirant..tot cu bucse ambutisate. Di cele doua perechi de brate se regleaza unghiurile pe spate...
Skip ads

  • fredy75

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
da le-am schimbat , a trebuit sa iau si suruburile excentrice cele 4 de unde se regleaza unghiul ca erau ruginite si nu s-au mai desfacut decat taiate cu flexul, am facut unghiul pe spate
Deci eu am schimbat tot ce este busa pe spare: busele brat bumerang, bucsele brat mic cu excentric de reglat unghiul de sus , bucse brat mare cu excentric de reglat unghiul de jos, cele doua buse mari care se montea spate partea fata tip bascula au doua urechi , buca bara stabilizatoare, bieletele antiruliu bara stabilizatoare deci am schimbat tot pe spate , iar inainte de a schimba bucsele am schimbat amortizoarele si flansele amortizoare aveam unul curs pe dreapta unde era si bataia, problema este ca dupa schimbarea amortizoarelor a inceput sa bata si in stanga de aceea am decis schimbarea tuturor bucselor spate gandind ca din 2011 pana acuma si 230000km merita masinuta o lucrare de mentenanta cu totul nou pe spate, e dar din pacate am ajuns de la o bataie spate dreapta unde intradevar avea telescopul curs la bataie dreapta-stanga cu amortizoare noi si bucse noi, de aceia nu stiu ce sa fac sa investesc in 2 amortizoare originale gm si tot asa sa bata ( chiar nu mai stiu de unde ar putea sa mai bata inafara de amortizoare)
  • mariusz12

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Nu am avut inca problema asta, insa din ce am mai citit pe forum, alti colegi au ajuns la concluzia ca daca inlocuiesti amortizoarele pe spate cu altele care nu sunt originale, zgomotul persista. Se pare ca cei ce au mai avut asemenea batai au revenit la amortizoare originale si s-au rezolvat problemele. Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR