Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Intentionez sa scot mochetele ( mocheta, daca e de-a-ntregul ) din masina pentru ca: 1) Pe undeva intra apa si vreau sa depistez locul buclucas. 2) Mocheta dreapta spate ( portiunea de sub bancheta fata ) e murdara de cafea ( inclusiv zat -zic eu ) si as vrea sa le spal. Intrebarea mea este: Pentru a scoate mochetele trebuiesc demontate scaunele fata, sau numai ornamentele de plastic ale consolei franei de mana ? A mai efectuat cineva acest lucru manual ? Multumesc.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie scoase scaune, plasticaraie frana-schimbator, bancheta, plastice ornament laterale.
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns raspuns @dancuciureanu. Distractie la maxim deci..Ce bine-mi pare...Macar sa depistez locul pe unde se infiltreaza apa...
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mocheta e intreaga, cat toata masina, asa ca trebuie scos tot din ea, am facut si eu asta odata.
Apropo, vezi sa nu fie rugina, daca e sub scaunul dreapta fata, la a mea (e din 2000), acolo e o mare bucata de fier cred capentru echilibrare) cu o forma neregulata (de cel putin 8 kg).
Skip ads

  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
@therealovy77 chiar m-ai facut curios...I-au pus nemtii ( englezii in cazul meu, ca-i ansamblata-n "albion" ) balast sa nu o ia curentul ca pe Matiz, cand treci pe langa tir-uri ?
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
A mea e din 2000, printre primele modele, nu stiu daca au pastrat treaba asta la modelele ulterioare. Banuiesc ca echilibreaza masina cand nu e pasager in dreapta. Greutatea ei nu o stiu exact, dar e destul de grea, m-am mirat si eu cand am vazut-o.
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
@therealovy77, stimatul meu coleg brailean ( ce era odata Braila si ce a mai ramas din ea - sincer, fara resentimente, mai putin fata de bunea stancu, cu "b" minuscul de mic si cu "s" scrijelit pe un perete de latrina ) deja ma incearca un mare regret privind achizitia acestui model de masina ce poarta sigla Opel...Am avut parte numai de deceptii in serie dupa ce "m-am incurcat cu ea"...Cred ca era mai intelept sa-mi cumpar un Trabant...Macar stiam din start la ce sa ma astept.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ehh, cu resentimentele e ceva mai greu, ce pot sa spun foarte sigur: agila cu motor Z12XE (identica cu ce aveti dvs. in
semnatura) este una dintre cele mai "cuminti" masini, conditia este sa nu o scapati din mana si de investit ceva
banuti dupa achizitie (presupunand ca a dvs. nu va sosit direct din fabrica ).
Skip ads

  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
@PL500 la capitolul investitii sunt fruntas...Dupa ce am investit in motorul si cutia de viteze inlocuite, acum, mai nou trebuie sa investesc ( destui bani ) in garnitura de distributie ( datorita careia uleiul s-a transformat in maioneza ) si ce o mai gasi prin zona aia de inlocuit nenea mecanicu' de la service. Masina asta mi-a creat atatea probleme in nici doua luni, cat nu mi-a facut batranul meu,instrainat, Ford Focus in zece ani. Dar asta e..."C-est la vie, qui e toujours parsive" vorba frantuzului...
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Azi mi-am facut curaj si "dupa lupte seculare, ce au durat aproape douazeci de ani" am reusit sa dau jos mochetele...Prima oara am demontat scaunele fata si bancheta spate. Cum nu aveam cheia "torx" potrivita m-am luptat cu o inelara curbata de 11 si dupa doua degete belite am reusit sa le desfac..."Zdarovaia suroabe" parca ar fi puse pentru scaune "of-road"...ma rog. Plasticaraia te face sa "giugiulesti" fel de fel de cleme si ghidusii de prindere, dar nu-i greu la demontat...La montat, Dumnezeu cu mila...mult noroc si rabdare, ca la puzzle. Buuun. Pana aici toate bune si frumoase. N-am gasit nici o "fieratanie" sub scaunul din dreapta cum povestea colegul @therealovy77 si surprinzator, vopseaua podelei nu pare deloc afectata. Partea stanga ( a soferului ) am gasit-o uscata perfect si cu cateva sute de grame de praf italian, neaos ( masina fiind adusa din tara lui Dante Alighieri ) . Partea dreapta, insa, desi provine tot din italia, cred ca a navigat pe canalele venetiene..Captuseala mochetei fata ( dreapta ) dugheste de apa... Pe partea platformei pedalier fata, mai exista inca o chestie de antifonare, pe toata latimea cabinei, de la stanga la dreapta (sau invers ) , o chestie cauciucata, avand pe interior un start de burete ( antifonic, banuiesc ) . Aici, aceeasi problema. Stanga, plina de praf, dreapta, saturata de apa...Pe asta chiar nu mai stiu cum sa o dau jos..E complicat tare, fiind pozitionata pe sub aeroterma si bord..Este deja tarziu, sunt epuizat si mi s-a facut lehamite...Maine, probabil, am sa torn o galeata de apa sub grila parbrizului ( caci banuiesc ca de acolo e problema ) si am sa incerc sa depistez ( daca voi reusi ) cauza si locul infiltrarii...Daca nu, singura solutie, sa caut pe cineva priceput la asa ceva...dar unde ? O zi buna colegi !
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Apropo, la remontarea scaunelor si a banchetei, pune pe suruburi si putina solutie de blocare suruburi, eu am avut surpriza ca dupa cateva luni sa se slabeasca.
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc ! De notat...Eu ma gandeam sa le pun vaselina...ca tare greu le-am desfacut...Unde esti tu Dacia, Doamne !
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu cumva erau putin albastre pe filet?
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Raspuns corect ! Eu ziceam ca-s oxidate...( Ce stie taranul, ce-i sofranul...proverb teleormanean )
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am pus inapoi mochetele, dupa ce in prealabil le-am spalat ( cu detergent din belsug, in cada din baie ) si operatiunea a fost destul de lesnicioasa...Masina miroase frumos si arata mult mai bine. Schimb si covorasele de cauciuc si sunt "tatic"....Partea mai nasoala e ca tot nu am reusit sa depistez locul pe unde se infiltreaza apa. Mai bine zis, singurul loc pe unde se poate infiltra este in zona aerotermei. Am demontat grila de plastic de sub stergatoare si am turnat mai apa din belsug, care s-a scurs rapid in ambele parti ( deci evacuarile sunt ok ) M-am uitat atent si cu lanterna, de la un capat la celalalt. Pe partea soferului nu exista nici un spatiu decupat care sa comunice cu interiorul. Pe partea pasagerului, exista doar o singura decupare, admisie aer catre aeroterma ( filtru polen ) la care nu ai acces decat daca demontezi motorasul stergatoarelor. Deja incep complicatiile si nu stiu daca solutia asta duce catre rezolvare. Exista oarece garnitura ce etanseaza admisia de aer a aerotermei cu exteriorul ? Habar nu am. Ma batea gandul, chiar sa demontez tot ansamblul, din habitaclu, dar asta pare si mai complicat...Deocamdata, am aruncat pasla izolatoare din partea din fata a mochetei si am inlocuit-o cu un burete spongios ( folosit ca si saltea cort ) pentru izolare...Pasla veche, inbitata cu apa retinea umezeala o "vesnicie". Surprinzator, vopseaua este intacta, fara urme de rugina...Cred ca pana la urma am sa apelez la serviciile reprezentantei Opel. Banuiesc ca cei de acolo au o solutie....
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O parere: posibil ca iarna zapada acumulate in jgheabul grilei de aerisire sa treaca peste nivelul
decupaturii admisiei spre aeroterma, sa se topeasca lent, iar apa rezultata sa ajunga in aeroterma
si probabil sa se infiltreze pe la capaul filtrului de polen catre podea. Poate si la o aversa de ploaie
destul de puternica sa ase intample acelasi scenariu.
Asa or fi stand lucrurile ? Habar nu am , nu am demontat niciodata prin acea zona, este doar o supozitie,
  • ITosca

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
@PL500 Speranta moare ultima...Sper si eu sa fi turnat prea "meteoric" apa in acea zona, tot asa cum mai spera unii "naivi" ca democratia va evolua in bine, in tara asta blestemata...Nu exista filtru de polen in carcasa. Dupa ce am turnat apa, am inconjurat cu mana tot subansamblul, ba chiar am investigat ( pe cat era posibil ) si interiorul. Nu se vedea/simtea nici o picatura de lichid. In schimb, izolatia de burete ( cea de pe panoul pedalier ) era umeda la partea de jos - deci NUMAI in partea de jos. Cum Dumnezeu, nu stiu ? ...Acum am montat si filtrul de polen. Astept o ploaie "mocaneasca" sa vad daca-l uda, asa cum astept sa apara pe forumul asta cineva ce a intampinat probleme similare si are o rezolvare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR