Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o problema...nu stiu cat este de grava sau nu. Acum o luna mi-am schimbat radiatorul de racire motor + ventilatorul de racire si pompa de apa.De atunci mi se aude un sunet ciudat cand motorul este cald si merge la relanti.Se aude ca si cum o tabla sau obiect metalic se dilata/contracta la diferente de temperatura, rezultand tacanituri / pocneli metalice.Sa nu uit...sunetul se aude si dupa ce OPRESC MOTORUL....mici tacaneli.
Sunetele se aud la un interval de 1 minut cam asa...Sper ca am explicat cat de cat bine.Ma gandesc ca nu este normal sa faca asa.

Multumesc.

Simptome: Sunetul se aude ca si cum o tabla sau obiect metalic se dilata/contracta la diferente de temperatura, rezultand pacanituri/ pocneli metalice.

Cod(uri) eroare: Fara cod eroare
----
Model: Astra H Station Wagon
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z17DTH
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu i s-a intamplat nimanui asta?
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine se aud unele pocneli, dar nu asa des, ma gandesc ca e de la galeria de evacuare, cam de pe acolo pare sa se auda. Am masina de 2 ani si asa a facut de la inceput.
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Galeria aia de evacuare se poate curata, nu?...ca ma gandesc sa bag masina la o curatare generala cu toate galeriile si ce mai are.EGR-ul si clapeta am curatat.Am simtit o mica diferenta dupa.Totusi inca mai analizez fenomenul pocniturilor metalice.Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR