Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Simptome: Imi scartaie roata stanga fata, la viteza de rulaj minima(viteza de pana in 20km/h), dupa un rulaj de cativa zeci de km, aparent dependent de temeperatura, desi se aude si cand ploua, cand stau in trafic mult(se racesc suficient franele). Am crezut ca s-au blocat pinii de culisare ai etrierului, i-am gresat si chiar si zonele de glisare a placutelor pe furca etrier, tot face semn ca nu asta e pb. Da, e adevarat placuta exterioara are joc si fasaie usor pe disc dupa actionarea franei, dar cumva nu suficient cat sa incinga rotile sau sa infraneze, efectiv invarti roata usor, cat iti permite planetara(datorita frecarilor din cuplaj). Se intampla imediat dupa schimbul placutelor, si dupa schimbarea discurilor(acum 3 ani schimbate, m-am uitat sa nu fie strambe, sunt ok doar sunt ATE). Ce pot sa observ diferit, placuta de frana ATE, exterioara, nu are adezivul ala(prezent la placuta GM) care o lipea de etrier, dar atat de aiurea sa fie, adica sa nu gaseasca un sistem cu sarme care sa tina placutele de frana departe de discuri?
Sau sa nu fie vreo pb cu vreo supapa de la vacuum care sa actioneze usor pompa de frana, dupa ce se incalzeste motorul, chiar cand nu apas pedala?
Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2007
Cod motor: z13dth
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR