Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • mihaiionutz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: nu se mai aprinde decat cel din stanga

Cod(uri) eroare: niciunu
----
Model: Corsa
An fabricatie: 2002
Cod motor:
As aprecia daca ar putea sa ma ajute cineva cu identificarea problemei ,am schimbat becul in cauza si degeaba ,s-a intamplat peste noapte nu stiu layoutul sigurantelor le-am verificat pe toate cu lanterna si nu pare a fi arsa niciuna .multumesc
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

dupa schema pentru opel corsa c, pentru faza scurta dreapta este siguranta f37 (daca ai tabloul din link-ul de mai jos):
https://screenshots.firefox..../www.clubopel.com

verifica siguranta cu lampa de control/aparat de masura, sa fii sigur ca acolo vine si pleaca curent.

daca n-ai lampa/aparat atunci pune direct o siguranta nou nouta sau inlocuieste-o (doar de proba!) pe asta cu una care stii sigur ca-i buna.
  • mihaiionutz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2018

  • Mesaj Privat
salutare multumesc pentru raspuns am gasit sigurantele sunt bune le-am schimbat intre ele dar in zadar tot nu se aprinde faza scurta dreapta .nu am lampa de control si voltmetru .firele par sa fie intregi ,enervant este ca pe farul respectiv merg toate becurile semnal,faza lunga pozitie .
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
V-as sugera si eu o verificare...mai altfel, daca nu aveti lampa de control sau voltmetru. Uniti cu un conductor siguranta f37 cu f36 si aprindeti lumina de intalnire. Daca merge si dreapta problema este in tabloul de sigurante, daca nu cautati rezolvarea intre tablou si far. Chiar daca se aprinde asa nu lasati conductorul acolo, asta este pentru o testare de cateva secunde, nu este o rezolvare.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mihaiionutz a scris:.nu am lampa de control si voltmetru .
Cred ca trebuia sa-ti dea cineva "lampa de control si voltmetru",sa te invete sa le folosesti si abia apoi sa adresezi intrebarile de mai sus...,altfel nu vad rostul discutiei!
  • mihaiionutz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2018

  • Mesaj Privat
salutare,s-a rezolvat ,big_ nu a fost nevoie am folosit o oglinda pentru a-mi da seama ca era vorba despre un contact imperfect in far .
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In cazul farului,care e considerat un consumator de putere,un contact imperfect se vede usor prin efectele create(incalzirea,decolorarea si chiar topirea izolatiei) in imediata apropiere a contactului problema.Rezolvarea corecta impune inlocuirea papucilor si a izolatorilor afectati,deoarece incalzirea excesiva decaleste materialul papucului si apare oxidarea pronuntata... Cred ca ai avut bafta,contactul problema putea fi oriunde pe circuitul respectiv...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR