Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vramro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Scuzati-ma daca mai exista o alta discutie asemanatoare dar eu nu am gasit.Problema este urmatoarea : in mers indiferent de viteza sau pe liber (scoasa din viteza) se aude un huruit ca de rulmenti uzati. Am scos capul pe geam dar afara nu se aude huruitul.
zgomotul incepe de pe la 20km/ora si creste in intensitate odata cu viteza. Intrebarea este daca sunt totusi rulmentii de la roti sau altceva? Precizez ca nu vibreaza si masina merge exemplar doar acest huruit ma calca pe nervi si nu scap de el nici cu muzica data tare. As apela la un service aici in DE dar astia au niste preturi de te doare capul doar la o simpla privire. Clar ca o sa apelez la service dar as vrea mai intai sa aflu mai multe pareri. Multumesc pentru intelegere.
Skip ads

  • vramro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca am masina de trei luni si la inceput am presupus ca ar putea sa fie de vina si cauciucurile Uniroyal profil in V cam 50% uzate si presupun ca sunt cam vechi ( nu am reusit sa localizez DOT-ul pe exterior). De când am cumparat masina am facut 6000 km ( 5000 km cu aceste cauciucuri restul cu cele de iarna-cu ele nu am sesizat huruitul).
  • bogdangf

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu, tot de la cauciucuri. Eu aveam Bridgestone Turanza, dar se pare ca la unele anvelope se formeaza asa numitii "dinti de fierastrau" care produc un huruit ca de la rulmenti. Situatia se inrautateste daca pe cauciucuri nu se specifica cum se monteaza si le pui in sens invers fata de cum au fost rulate.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
vramro a scris:Am uitat sa precizez ca am masina de trei luni si la inceput am presupus ca ar putea sa fie de vina si cauciucurile Uniroyal profil in V cam 50% uzate si presupun ca sunt cam vechi ( nu am reusit sa localizez DOT-ul pe exterior). De când am cumparat masina am facut 6000 km ( 5000 km cu aceste cauciucuri restul cu cele de iarna-cu ele nu am sesizat huruitul).

Verifica rulmentul spate dreapta , de obicei e primul care pica , ridic-o pe elevator si vezi daca e vreun rulment care face zgomot in gol...
Skip ads

  • vramro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Pune mana usor pe roti dupa ce mergi o distanta de cel putin 10 km (cu grija sa nu te arzi)
E posibil sa-ti fi ramas un piston blocat si placutele sa nu se retraga suficient astfel incat sa frece pe disc.
Daca se intampla asta roata respectiva se va incinge mult peste celelalte.
  • vramro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
toate rotile au aceeasi temperatura . Am verificat asta dupa un drum de Germania-Romania si retur acum o saptamana. Cauciucurile si/sau rulment am banuit si eu. Cauciucurile sunt montate corect dar au "dinti de fierastrau" plus ca presupun ca sunt vechi si nici nu sunt ele de firma. Chestia este ca in exterior nu se aude huruitul (am verificat cu capul pe geam ) doar in interior. Oricum va multumesc pentru pareri .
  • vramro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat toti rulmentii de la roti. Si acum o saptamana am schimbat cauciucurile. Pot sa spun ca ,cauza huruitului a u fost "dintii de fierastrau". Nici nu imi vine sa cred ca de la cauciucuri aveam acest huruit asemanator cu zgomotul unui avion la decolare. In sfarsit ma pot bucura de liniste de masinuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR