Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • IEugen

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara, nu știu dacã existã deja un turead pe forum pe problema asta, așa cã îi dau drumul și vedem ce iese. Acum ceva timp veneam pe autostrada spre casa dinspre Agigea spre Ovidiu, in dreptul localitãții cumpãna a început sã scadã puterea iar apoi s-au aprins mai multi martori în bursa ai a murit motorul de tot, am fost tractact, iar a doua zi acasã am descoperit cã primul piston dinspre stânga spre dreapta e bucãți , am gãsit și span in sorbul de la pompa de ulei, bucãți de piston lipite pe chiuloasã , tot tacâmul. Care credeți cã ar putea fi problema și care ar fi rezolvarea. Menționez cã turbina mea fluierã de câteva luni, dar cum 1 mecanic de reprezentanta și un inginer de la ITP au zis cã nu e bai, cã mai merge turbina așa nu am umblat la ea. Îmi cer scuze daca e deja deschis un topic pe problema asta și cã am lungit povestea atât.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Vezi care-i treaba cu injectorul de pe pistonul respectiv, cel mai probabil picura in loc sa pulverizeze. Masinile mai noi au integrat in bujii senzori de presiune tocmai pentru a preveni ceea ce s -a intamplat la tine.
Rezolvarea consta in inlocuirea blocului motor daca pistonul s a spart si a zgariat cilindrii daca are doar o gaura centrala inlocuiesti doar pistonul
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asta se intampla, in opinia mea, atunci cand injectorul nu mai inchide corect si într-un final ramane deschis.
Cred ca iesi mai bine daca cumperi un alt motor SH fara anexe si apoi mai vinzi ce se mai poate folosi de pe al tau.
  • IEugen

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2018

  • Mesaj Privat
din pacate pistonul este facut bucati, camasa nu o vad zgariata dar niste bucati fine de piston lipite de ea. Presupun ca schimbarea motorului este cea mai viabila actiune. Turbina nu are nici o vina sa inteleg in aceasta ecuatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR