Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • GMMara

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: In mers cand apa ajunge undeva pe la 90 de grade, se duce acul kilometrajului la 0 si cand incetinesc sau opresc la semafor ori trecere de pietoni, se subtureaza masina si mi se aprind 3 martori (uleiul, baterie si motorul) si se opreste motorul. Daca sunt inca in mers cand se duce acul kilometrajului la 0 si se opreste motorul, mai sunt dati cand bag viteza a doua sau 1 depinde de viteza, o accelerez si isi revine, dar apoi se opreste iar. Nu face tot timpul asa. Mai are dati cand se opreste acul kilometrajului la 0, dar masina nu se subtureaza si merge ok. Am tot dus-o pe la mecanici si electricieni, au pus diagnoza si tester dar nu apare nimic... Nu stiu ce sa ii mai fac. Am comandat termocupla ca mi s-a zis ca aia ar putea fi problema. Inca o problema. Azi am luat-o de la diagnoza si pe drum spre casa apa a ajuns pe la 90 de grade si dadea sa se opreasca da nu s-a oprit. A mai intampinat cineva asa problema?

Cod(uri) eroare:
----
Model: opel astra g 1.6 8v hatchback
An fabricatie: 2003
Cod motor: ....
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
''Am tot dus-o pe la mecanici si electricieni, au pus diagnoza si tester dar nu apare nimic... '' Unii meseriasii se limiteaza la a citi codurile de eroare si...,cam atat! Interpretarea valorilor si a anumitor semnale(cel mai important fiind de la sonda lambda),face posibila depistarea cauzei reale...! Cauta meseriasi,fereste-te de cei ce se cred meseriasi...!
  • GMMara

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am dus-o la un mecanic si el a zis ca era clapeta înfundata. A desfundat-o si am parcurs mai mulți km sa vad daca se mai opreste. Masina nu se mai opreste, dat aceeași problemã cu kilometrajul. Se poate sa fie de la ceasul de bord ori de la ceva fire?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In cazul kilometrajului,trebuie vazut ce fel de echipare are generatorul de semnal,deoarece sunt 3 posibile:1-senzor de viteza pe cutie,2-senzor ABS cu amplificator de semnal dar fara calculator ABS si 3-sistemul ABS care da si semnal de viteza.Prin verificarea semnalului in instrumente se poate sti daca este lipsa de semnal sau instrument(kilometraj) cu probleme...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR