Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • m_alin1987

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua stimati colegi!
Detin un opel astra H cabrio, 1.8 benzina, an 2007. Aseara, dupa ce am plecat cu masina si am trecut de 30 km/h a inceput sa se auda sunetul acela ca si cand ceva este deschis( portiera, portbagaj). M-am dat jos sa verific si constat ca portbagajul nu se mai deschide. Am incercat sa o decapotez, la fel, nu primeste nicio comanda, nu efectueaza nimic. La fel si cand apas pe butonul de la plafoniera ca sa dau geamurile jos.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, parere.
Skip ads

  • m_alin1987

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Revin: am fost la un tester si au putut deschide portbagajul din tester.
Am verificat toate sigurantele si niciuna nu este arsa.
Ca eroare a aparut ca este ceva contact sau masa cu tensiune mare. Asa mi-a zis respectivul care a pus tester. Dupa ce am inchis portbagajul la fel, nu se mai.deschide.
Ce pot sa mai fac?
Nu sunt din Bucuresti ca sa o duc in reprezentanta si la Giurgiu nu avem. Imi puteti recomanda un service bun? Am sunat la radacini si mi-au spus ca nu au schema electrica. La fel si cei de la edsauto.
  • GheXghe

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Astra H Caravan si la un moment dat haionul nu s-a mai deschis decat pe interior folosind o surubelnita lata (se scoate dopul de plastic din interior). Am mers la un baiat care se ocupa cu partea electrica, a dat jos tot capitonajul si plasticele haionului, a desfacut mufa care face legatura dintre sistemul de inchidere si calculator, a dat cu un spray in mufa mama cat si in mufa tata. Acum pot deschide haionul si din exterior. Nu stiu daca la cabrio ai acel dop dar banuiesc ca trebuie sa ai acea mufa. (explicatia data de acel baiat: condens si oxidare din cauza diferentelor de temperatura).
  • m_alin1987

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.
Am fost la Di-Bas si intai au deschis portbagajul din tester apoi mi-au gasit un fir intrerupt pe partea stanga. Au spus ca este o problema comuna la cabrio dar se poate intampla ca si mufa sau sigurantele sa se oxideze din cauza condensului.
Numai bine !
Skip ads

  • adinitu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am acceasi problema, nu se deschide portbagajul, nu se decapoteaza, si se aude sunetul acela. Am fost la un service si mi s-a spus ca de vina ar fi switch-ul de la portbagaj. Ma poate ajuta cineva sa il gasesc in dezmembrari?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu inteleg, ce vrei, sa mergem pe la dezmembrari sa intrebam in numele tau daca il au?
Eventual sa il si achitam?
  • Luka Lucian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut!.
Aceeasi problema o am si eu. AM UN ASTRA H TWINTOP .Nu mi se mai deschide portbagajul si nu se mai decapoteaza. Cand depasesc 40 km/ ora piuie ca si cum nu ai centura pusa.
Din tester se deschide. Am miscat de firele alea din stanga si de langa broasca si cand merge cand nu. Ceva e intrerupt undeva.
Ma poate ajuta cu vre.o idee cineva si pe mine? Eu sunt din Hunedoara si cea mai apropiata reprezentanta unde se ocupa de cabrie este la Arad. La Deva am sunat si nu au schema electrica. Va multumesc.
  • bewild99

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2018

  • Mesaj Privat
salut sry offtopic. am un ASTRA H cabrio si ma intereseaza cu ce ingrijiti sistemul decapotare(partea metalica)incheieturile de sub prelata pentru anotimpul rece? vaselina siliconica mi-a recomandat cineva.astept alte pareri. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR