Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • opel_signum.car

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 xxxx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Buna, tuturor ! Am gasit acest forum si cred ca voi puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.Mi-am luat permisul in urma cu aproximativ 4 luni. In acest moment am un Opel Signum. Nu prea conduc eu asa bine, pentru ca nu prea am avut de la cine sa invat ( am avut o instructoare cu care vorbeam despre alte lucruri la orele de curs, eu fiind , de asemenea, fata ) . Initial am condus un BMW, dupa un Ford si acum un Opel Signum. Primele doua plecau foarte usor de pe loc ( ma foloseam doar de ambreiaj ), dar cu Opel-ul abia ma deplasez intr-o intersectie. Intr-o rampa , nu mai vorbesc. Azi am incercat sa si accelerez cand eram intr-o semi-rampa si nu mi-a murit motorul , dar a scos fum/aburi ( nu stiu exact). In plus, pana am ajuns acasa am tinut masina cam turata si a scos acel fum in mod constant . Este in regula ? De asemenea, nu stiu la cate turatii sa schimb viteza. La Ford schimbam cam la 2000. As avea nevoie de cateva sfaturi legate de plecare de pe loc , de pe rampa si schimbatul vitezelor. Stiu ca pare amuzanta situatia, dar nu am fost pasionata de masini si trebuie cumva sa invat sa le conduc pentru ca este o necesitate . Astept raspunsuri relevante. Sunt convinsa ca pentru voi aceste intrebari sunt banale si usoare , dar pentru mine sunt esentiale. In plus, asa vrea sa stiu daca se vinde bine o astfel de masina. Nu vreau sa o mai tin, pentru ca nu stiu sa o conduc prea bine.
Skip ads

  • RNeagu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2018

  • Mesaj Privat
schimbi de la 2800 de turatii daca e pe motorina
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
te duci si iti cauti un instructor auto, si platesti cateva sedinte. In timpul carora renunta la disctat despre cum se fac ciorapi/salata de boeuf/cartofi rantuzesti/etc si te ocupa de condus. Focus pe manevre (plecarea in panta, parcarile, etc)
In rest, grija mare, si tine minte, oglinzile nu sunt ca sa te poti ruja. Au cu totul alt scop.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ca sa nu iti moara motorul - nu lasi motorul sub 1000 rotati
Schimbare vitezelor 2200-2500 rotati 2500 este cel mai indicat.
Nu o lasi sa mearga sub turata (sub 2000) doar daca ai pe cineva in fata eventual mai cobori o treapta de viteza.

Daca ai trecut de pe diesel pe benzina - cauta un loc mai retras si faci plecari de pe loc pana o stapanesti cu plecarile (va muri motorul aproape la fiecare plecare daca o lasi sub 1000 rotati)
Probabil celelante doua erau diesel de care spui.

Din ce spui masina are si probleme.

Dupa 6-9 luni o conduci mai bine, dupa 1 an, vei stii in mare cu ce se manca.... (o stapanesti mult mai bine.)
Asa ca ai rabdare.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
E simplu raspunsul: condu cat mai multi km. Nu te grabi si nu te enerva. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Daca e vorba de motorul CDTI(minim anul 2005), treptele sunt cam lungi. Eu ti.as recomanda sa schimbi pe la 2700, altfel risti sa scada prea mult in turatii la treapta urmatoare si implicit sa o subturezi (lipsa de forta, pagube pe termen lung)
Asadar, sfatul meu este sa o tii mai turata, ca nu pateste nimic. Iti va fi mult mai usor sa o controlezi, mai ales pana te obisnuiesti cu ea.
Cu fosta Vectra, in Bucuresti nu am bagat niciodata treapta 4..
  • opel_signum.car

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 xxxx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi! O sa tin cont de ele.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sau varianta mea pentru protectia mamei si al masinii, i-am cumparat una automata. Recomand si tie acelasi lucru. Sa vezi ce frumos conduce acum fara sa zgaltaie masina sau alte artificii de acest gen.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ca iarna nu se conduce ca vara...
Se foloseste mai mult frana de motor....
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Care iarna in oradea? A nins de 3 ori si zapada s-a topit dupa 2 zile, si cutia automata are frana de motor, o pui in 1 sau 2 Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR