Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut, poate cineva s-a mai intalnit cu o astfel de problema, detin un Opel Astra K 1.4 150CP Automata Innovation cu Led Matrix (masina inca in garantie) problema este ca apare o eroare dupa cum se vede si din poze

Ledurile merg, eroarea din ce am vazut nu este permanenta, am fost cu ea la reprezentanta, iar acum nu stiu daca sa cred, ei spun ca nu e problema de far ci de software(ca posibil sa apara update de soft pt asta), am mai cautat si pe forumuri straine si am gasit ca pana la urma i-a fost schimbat farul, problema e ca cei de la reprezentanta au spus ca nu se inlocuieste farul..

A mai avut cineva problema asta? .. cum s-a rezolvat, s-au la care din reprezentate ma sfatuiti sa merg in Bucuresti care ar fi Ok sa rezolve sau inlocuiasca farul pe garantie..

Multumesc.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,397
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
motorasul din far nu reuseste sa faca cursa de stanga- dreapta pana la capat. cel mai probabil se rezolva prin inlocuirea farului pe garantie.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Mersi mult, tot asa banuiesc si eu, ca farul va trebui inlocuit pe garantie, doar ca cei de la respectiva reprezentanta probabil nu aveau chef sa se complice sa comande alt far etc... voi merge la alta reprezentanta in Bucuresti sa vad cum rezolv.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@Andy-Opel
Un mic search si ma gaseai Razz, am expus problema pe forum la momentul respectiv ! Da, eu am avut asa ceva, ledurile functionau perfect dar aparea eroarea, in prima faza aleatoriu, apoi permanent...la prima interventie s-a facut un update care a rezolvat problema pentru cateva zile , revenit la service , constatare, comanda far dreapta , schimbat, problema rezolvata ! Foto facute la momentul respectiv:
Succes , mergi la Radacini ! Eu am rezolvat la Radacini Braila , the best !
Atentie, ca se te duci cu lectia invatata: se da bara jos, altfel se chinuie ( solicita si meserias de la tinichigerie, ajuta mult electricianul si asa ramai cu bara neatinsa/nezgariata ). Eu am avut bara data jos de trei ori : prima data s-a schimbat farul din dreapta din cauza condensului aparut in el, a doua oara cand s-a facut update-ul si concomitent s-a dat farul jos pentru verificare si a treia oara cand s-a schimbat cu cel nou . Bara n-a avut de suferit , datorita competentei meseriasilor !
Skip ads

  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@mariocb: Mersi mult ! .. am tot cautat despre oameni din RO care sa aiba problema asta dar te-am gasit doar acolo, probabil nu am cautat eu suficient.
Eu is in Bucuresti, dar nu ar fi problema sa vin la Radacini la Braila daca rezolva treaba baietii asa cum trebuie. Masina oricum a fost achizitionata de la Radacini deci un motiv in plus, acum nu stiu daca cei de la Radacini din Bucuresti sunt la fel de Ok sau nu.
Initial am fost la Dibas si m-a luat ca faru nu are nimic ca e doar din soft si atunci mi-am dat seama ca nu avea chef de munca tipu respectiv Sad
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mi-a aparut si mie azi aceeasi eroare! O sa sun maine in service la Braila pentru o programare.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@daveraux: sa ne tii te rog sa curent cu ce se intampla.
Tot acolo la Braila voi veni si eu mai ales daca is meseriasi baietii si fac treaba buna si schimba si faru. Plus ca vor avea experienta de la alte masini cu aceeasi eroare.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am sunat azi si mi-au facut programare abia miercurea viitoare pentru constatare.
Skip ads

  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Si eu dar pe 9 OCT am, sa ma tii la curent te rog
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@daveraux: sa ne spui te rog ce ai rezolvat la service cu farul
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, abia ce am venit din service. Acolo s-a pus masina pe tester si s-a constat problema la farul drept. S-a verificat mufa farului drept si s-a facut recalibrarea farurilor.
Ramane acum sa o tin sub observatie sa vad daca mai apare problema.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca iti reapare, la mine tot asa a scos mufa a verificat-o si a pus-o la loc, dupa cateva zile a reaparut eroarea...
Skip ads

  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@daveraux: au mai aparut probleme la far dupa recalibrare?
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, momentan nu au aparut. Oricum cei de la service mi-au zis daca reapar problemele sa ma duc din nou si o sa gaseasca alta solutie(probabil schimbarea farului).
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Azi am fost din nou in service dupa ce eroarea a aparut din nou. S-a constatat ca eroarea era prezenta si pe tester asa ca urmeaza ca cei de la reprezentata sa ceara acordul celor de la Opel pentru a se schimba farul cu problema.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
mersi si eu merg la Radacini maine tot pt far sa speram ca il schimba si la mine.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am fost si eu la Radacini dar in Bucuresti, mi-a testat ambele faruri ele functioneaza, mi-a si aratat, toate functiile sunt functionale, a curatat putin mufa si a aranjat pinii ca, zicea el ca erau putin dilatati.
A spus ca au intern informatii ca va aparea update care rezolva problema, ca din soft e buba. Au zis ca asta e procedura lor, si daca ar cere sa il schimbe, nu ar aproba cei de la Opel pt ca farul e functional.
@daveraux: tu ai mai primit ceva informatii de la ei?
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Inca n-am primit informatii, probabil in zilele urmatoare o sa ma sune sa-mi comunice ce le-au zis cei de la Opel.
  • Andy-Opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@daveraux: au mai zis ceva?
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
inca nu, o sa sun luni la ei sa vad ce zic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR