Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CFlorin938

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut, de iarna trecuta intampin o problema la opel-ul meu 1.7 CDTI 125cp an 2008.Motorul imi fluctueaza in relanti, uneori se si oprea pur si simplu.Am fost la un mecanic care mi-a curatat o supapa care nu se mai deschidea (nu stiu exact cum se numeste, era in fața motorului, pe centru).Un timp a fost ok, nu a mai fluctuat dar acum iar fluctueaza la relanti si in timpul mersului imi da șuturi ca si cum se ineaca dar mașina este turata 2000 de ture +.Daca ma puteti ajuta, cu o parere, ce ar putea sa fie defect, pentru ca este foarte deranjant si aș vrea sa rezolv problema!Multumesc.
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur supapa EGR, daca nu s-a rezolvat dupa curatare va trebui sa o inlocuiesti/anulezi. La motorul asta sunt 2 probleme cunoscute, regulatorul de presiune de pe pompa de inalte si supapa EGR. Ambele dau simptome asemanatoare (relanti neregulat, mers in suturi, motor care moare etc.). O diagnoza ar trebui sa spuna clar care e problema. Daca e regulatorul de vina va aparea o eroare legata de presiune prea mare in rampa, daca e EGR-ul va fi ceva de genul P040952-52 Ventil de recirculare (AGR) - semnal de confirmare - tensiune incorecta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR