Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • cristea89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,am o problema care devine foarte deranjanta mai ales ca a venit frigul,am un opel corsa c an fabricatie 2001 motor 1.2 16 valve z12xe,nu baga caldura in habitaclu,foarte,foarte putin se simte,daca comut ventilatorul pe treapta 3,4 este inexistenta.Mentionez ca termostatul l am schimbat, am verificat furtunele de intrare in radiatorul de habitaclu,cel din partea la sofer este fierbinte iar cel de iesire din partea de la pasager este calai aproape rece.Ce trebuie sa fac,sunt modalitati de remediere fara a schimba radiatorul de habitaclu?
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
O sansa ar fi sa il cureti. Bagi presiune vreo 2atm( de la robinet chiar) pe o parte si va scoate pe cealalta mizeria.
  • cristea89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Da,Georgius,asta cred ca o sa fac,am mai citit discutii asemanatoare si asa s a rezolvat,astazi incerc varianta asta si sper sa i dau de cap!
  • mariusdorin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2018

  • Mesaj Privat
dai caloriferul(Habitaclu) jos cumperi soluție ptr desfundat țevi și -l cureți prin spãlare manualã, apã fiartã la 90 gr dupa care adaugi soluția pe ambele gãuri ale caloriferului și - l faci lunã la mine a functionat, e calcar depus in interior iar in service il elimini foarte putin cu ajutorul compresorului, e posibil sã te usture putin nasul de la acea soluție, nu te descurci cu datul jos?
Skip ads

  • cristea89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,am rezolvat problema,am bagat sare de lamaie cu apa,am lasat vre o 20 de min si apoi am bãgat apa cu presiune de la robinet,acum baga caldura ca si inainte!Va mulțumesc pentru sfaturi!
  • SAlexa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut cum ai procedat cu caloriferul. Ai dat bordul jos sa ajungi la el. Ca sa pot baga și eu sare de lãmâie și apa
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu este necesara demontarea caloriferului de la locul lui.
Din compartimentul motor demontezi cuplele furtunelor ce merg la calorifer si pe acolo bagi solutiile de curatare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR