Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum am mai scris pe aici, am fost implicat intr-un accident, vina nefiind de partea mea. Nu am avut CASCO la masina, va rog sa nu-mi sariti in cap dar am tot amanat, asta e, aici e vina mea . Am luat RCA-ul cucoanei si m-am dus cu masina la agentul constatator dupa care m-am gandit ca in Service cu masina si asta e toata distractia .

S-a facut o constatare si o reconstatare dupa demontarea partii din fata(bara) . Despagubirea s-a stabilit la suma de 5000ron, asta reprez. 75% din suma la care au evaluat ei masina, adica masina ar fi evaluata undeva la 6600ron.
Masina este Opel Tigra 1.4i 16v, tip motor x14xe, euro 2, putere 66kw(90cp) cuplu 125nm , an fabr.1996,km 142.250 servo frana, servo directie, abs, 2 airbag-uri, proiectoare, geamuri electrice, jante aliaj cu care a fost echipata masina . Nu prea stiu ce sa mai zic despre ea, nu are pic de rugina.

L-am intrebat pe agentul constatator dupa ce anume au stabilit dansii ca masina valoareaza doar atat si mi-a zis ca 75% din 15% din pretul de catalog. Frapant e faptul ca nu m-a intrebat nimeni ce dotari are masina s.a.m.d . Cu agentul nu prea am avut ce discuta ca nu este un om foarte cooperant. M-am gandit ca poate o sa gasesc pe cineva intelegator la Asirom, in masura sa-mi raspunda la acea intrebare. Am sunat la Asirom, am vb cu un Inspector de daune, la fel de necooperant, se pare ca toti angajatii sunt asa, poate asta o fi conditia ptr a fi angajat la ei. M-a trimis sa citesc legea 136 .... Am cautat, am gasit, am citit , nu mentioneaza nimic de procente s.a.md. Am sunat din nou, alt Inspector de daune : " Ce vreti domnule sa va desenez schema prin telefon ?! " I-am multumit frumos ptr timpul acordat si am inchis ca nu am cu cine. Nu am avut cand sa ma duc la CSA din cauza ca era mult de treaba la serviciu si a trebuit sa fiu prezent acolo, insa sper, ca sapt. care vine sa pot trage o fuga la Asirom sa mai incerc iar daca nu la CSA .

Mentionez ca avariile la masina sunt urmatoarele : bara fata(inlocuit), far( in.), proiector( in.), armatura bara(in.), capota (de reparat, cu toate ca i-am explicat si eu si cei de la service ca nu o sa iasa bine n-a vrut sa inteleaga), aripa fata dr(de reparat,----||---), traversa superioara(de reparat), traversa inferioara sau medie sau cum se cheama( de rep), suport bara dr ft(de reparat), deflector aer langa radiator(in.), aparatoare noroi aripa dr ft(de reparat), absorbant bara(in.) , contraripa dr.(rep.) .

Ii rog pe cei cu cunostinte in acest domeniu sau care s-au mai lovit de aceste probleme sa isi spuna o parere sau sa ma ajute cu un sfat.

Mi se pare incredibil ca aceasta masina sa fie evaluata la pretul unei dacii din 1998. Nu ca ar fi cine stie ce masina, dar nu e dacie si e masina mea si nu imi vine sa cred cata nesimtire poate fi in aceasta tara . O sa ii rog pe dansii sa imi aduca vreo 2 Tigra la 6600ron ca le mananc de la un capat la altul.


Va doresc sanatate maxima si multi km fara incidente!

Cu respect !
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg unele chestii.
1. Ti-ai facut dosar de dauna?
2. Ai fost la un service agreat de ei sa iti faca constatare? Daca DA, la ce suma se ridica devizul? Daca NU, de ce nu ai mers?
3. Astea cu evaluarile lor de masini sunt vrajeala, cand au de dat bani le evaluaze la bani putini, cand faci casco ti le evaluaza la sute de milioane. Cere calculul evaluarii. Mie de ex mi-au evaluat masina la 15.000 euro anul trecut cand am vrut sa imi fac CASCO. Si eu am dat pe ea 8.000. Probabil daca os a dea unu in mine o sa valoreze 5 mi.
4. Si cel mai important punct, te sfatuiesc din toata inima sa URLI, pentru ca sunt banii tai in acea masina si obligatia lor sa ti-o faca. Zicea Bertone intr-un post pe undeva, fa-ti 10 min sa citesti legea si apoi foloseste des cuvantul lege.
5. Suna cu incredere si la OPC si la CSA.
6. Ti-am zis deja cum tre sa stea treaba: iti faci deviz, accepta devizul, ti-o repara si pa.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate prin felul in care trateaza pagubitii Asiromul dovedeste ca nu s-a debarasat de practicile vechi din Romania adica atunci cand au de luat iau cu ambele maini si cand au de dat folosesc niste argumente de mai mare rasul.
Am o dauna evaluata la un Opel Vectra 97 ...factura proforma de la service agreat de asigurator 145.000.000 .... si ei spun masina mea in calculele lor face doar 65.000.000.Cu cine sa te bati cu cine sa te certi cand oamenii folosesc formula de adresare...Nu pot sa-ti dau...drept pentru care am luat foc imediat.Eu nu eram acolo sa-mi dea nimic...trebuia sa primesc o despagubire si atat la o dauna de multe milioane iar constatatorul lui peste ma ia ca nu poate sa-mi dea el mai mult decat 65.000.000.
Si cand au vazut cum pun problema au schimbat macazul si au inceput ca ar fi o posibilitate sa folosesc piese mana a doua si pot indrepta ceva,ca oricum masina era veche.Mai zi ceva,deja eram in stare sa le sar in cap.
Daca doriti o alternativa la bataia de joc romaneasca ..un prieten are evaluat un Citroen BX luat din Franta cu 500E acolo la 1500E iar eu aici iau o masina cu 5500 si imi spun domnii de la Asirom ca e evaluata la 2000E. Ramane sa ma interesez pe viitor mai bine si sa aleg undeva unde chiar daca e mai scump ...pot spera sa fiu tratat corect pe banii mei.
Oricum evitati cat se poate aceasta firma cu numele ASIROM.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa ii mai aduc pe linia de plutire, dupa ce am fost astazi la Asirom si am vb cu seful inspectorului de daune si le-am mentionat printre picaturi ca ma voi adresa si csa-ului, valoarea despagubirii a sarit la 8000ron, consider ca diferenta e semnificativa si ca ma voi incadra in aceasta suma . Oricum , tot ce pot sa spun este, ca am ura si dispret pentru tot ceea ce se intampla in tara asta pe banii si timpul nostru .
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ai vazut? Ti-am zis sa te ti tare, si ca e asa cum am zis eu si bertone! Sa ne vedem cu bine si fara alte accidente!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa dea Dumnezeu ! Cum scot masina din service, CASCO o asteapta.

Sanatate maxima si multi km fara incidente!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la asirom ai doua variante
prima ar fi sa ii spaguiesti (tine intotdeauna)
a doua sa mergi la CPSA si OPC (daca te tine)

daca devizul de reparatii este mai mare decat valoarea masinii din catalogul swakee(parca) adica valoarea de nou inmultita cu un coeficient de uzura, dauna masinii se va considera dauna totala si la asirom ti se va da 85% + rabla, sau % fara rabla, sau poti face cerere sa o repari singur si iti da contravaloarea pieselor din catalog
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@DB77AAA - Fost la asirom, mentionat de csa, crescut valorea despagubirii cu 3000ron la 8000ron, suficient. Acum se procedeaza la repararea rablei .
Skip ads

  • Senna

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da, asa fac toti, se bazeaza pe premiza ca unii n-au curaj sa se certe si se multumesc cu prima oferta.
La dauna totala se aplica un coeficient de uzura care este initial dat nefavorabil, adica intretinere proasta ca si cum masina ar avea aspect neingrijit exterior si interior, rugina, km multi etc. Insa dupa insistente veti reusi sa obtineti un coeficient favorabil, corespunzator unei stari bune de intretinere cum au cei care tin la masinile lor Wink si cuatumul despagubirii se va dubla daca nu tripla! Bafta!
  • B82KLY

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
OK, haideti sa stabilim clar unele lucruri :
- cea mai buna companie de asigurari este aia unde ai pile
- cu inspectorii de dauna nu te vei intelegele niciodata fara sa-i ameninti sau sa-i cinstesti. Asta e felul lor de a fi. Lucrez in asiurari si ii vad zilnic, ce impresii au si cum il trateaza pe muritorul suparat ca si-a facut masina praf.
- faptul ca ei repara capota sau aripa, si nu o inlocuesc, e normal din punctul lor de vedere, adica sa rezulte o despagubire cat mai mica.
Sfatul meu: chiar daca platesti ceva bani pe an, faceti-va CASCO la masini. Merita in majoritatea cazurilor. Dar asta e o alta discutie.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si cand ai casco ei cauta o modalitate sa nu plateasca sau sa plateasca mai putin. trebuie intrat cu mult tupeu in ei ca sunt in mare cautare de spaga oamenii.

referitor la asirom, Da, sunt niste magari!

cand va faceti Casco, interesati-va daca dealerul Opel de la care ati luat masina are contract direct cu firma de asigurari aleasa de voi.
asta in caz ca masina este in garantie sau vreti sa beneficieze de reparatii la serviceul lor in cazul unei eveniment neplacut.

de ex. daca iti accidentezi masina in garantie si nu o faci la serice autorizat Opel atunci iti pierzi garantia la tabla. si daca service-ul Opel nu are contract cu firma ta asiguratoare, atunci singura modalitate este sa platesti din buzunar reparatia si sa astepti sa-ti iei banii de la ei. (dureaza si doua luni, depinde de cum e facut dosarul si de ce detalii se pot lega sa intarzie plata).

de obicei, un dealer alege cate doua firme si cu acelea lucreaza direct, adica in caz ca ai ceva la masina si o duci a ei se face reglarea direct si dureaza mai putin. asa ca interesati-va cu cine lucreaza acestia.

majoritatea dealerilor Opel din Bucresti nu au contract cu asirom. se lucreaza mai mult cu Tiriac si Omniasig.
  • kiku

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Problema la unii dintre noi cand isi fac RCA il fac la cei la care polita este cea mai ieftina ,nu ne gandim ca in caz de accident si suntem vinovati cel pe care il accidentam isi smulge parul din cap cand vede la ce firme ne-am facem RCA-ul
Am fost lovit de unul care avea RCA-ul la Asirom,inspectorul de daune l-a chemat sa de.a o declaratie ca a fost culpa comuna cu toate ca politia l-a scos pe el vinovat din moment ce pe sens unic a dat cu spate,iar pe baza acestui act mie asiromul mi.a dat jumatate din suma,urma sa-l dau in judecata sa-mi recuperez diferenta.
Acuma sunt asigurat la Alianz cu RCA si CASCO si sunt f. multumit de ei,a,cand am avut dauna ,mi-au inlocuit tot,fara sa ma cheme de 3 ori sa compara autoturismele cum a fost la asirom,la astia lipsea sa ne puna sa ne mai lovim odata Smile
Skip ads

  • bobby_gsi2

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Kadett 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Casco la o masina din 1996? Cam greu.....derogari peste derogari...si chiar daca s-ar accepta..... ai da pe asigurarea casco pe un an multe peste valoarea masinii...dar nu cred ca exista cineva care sa ti-o preia in asigurare.
Ps; nu vb prostii , sunt in domeniu si stiu ce vorbesc.
Bafta cu reparatia masinii!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Corect! Asiguratorii deja bazaie sa faca CASCO daca masina e mai veche de 6 ani. Doar daca masina a fost cumparata de noua, are vechime de peste 10 ani si a avut asigurare CASCO tot timpul la acelasi asigurator, atunci acestia mai sunt de acord sa prelungeasca. Asta daca n-ai avut daune pe CASCO.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi, sa faci CASCO unei masini vechi de cel putin 15 ani Rolling Eyes ?! Cred ca e o gluma; exact cum spuneau colegii de mai sus, in situatia fericita in care iti va face vreun asigurator CASCO, plata acestuia te va "lovi" de nu te vezi, e prea mare deranjul ...
Si cum spunea cineva mai devreme, pe 99% din cei care isi fac RCA ii intereseaza tariful cel mai mic, iar in ultima instanta receptivitatea aisguratorilor in caz de dauna. Desi, la un moment dat vor fi nevoiti sa puna din buzunar diferenta de bani, in cazul unei avarii mai serioase.
  • bobby_gsi2

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Kadett 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buni aia 8000 de ron. gandeste-te ca poate nimereai carpatica sau euroins....iti doreai sa iti dea si 2500 Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
se uita cineva si la data postului?
@kiku ai dezgropat mortii!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
kiku a scris:Problema la unii dintre noi cand isi fac RCA il fac la cei la care polita este cea mai ieftina ,nu ne gandim ca in caz de accident si suntem vinovati cel pe care il accidentam isi smulge parul din cap cand vede la ce firme ne-am facem ....


Din start, ca si cumparator, nu ar trebui sa-ti pui astfel de probleme. Vina nu apartine cumparatorului, care achizitioneaza cea mai ieftina polita de asigurare. Vina apartine celor care permit functionarea acestor companii neserioase de asigurari .
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cozmino: dar ce te faci cand tu care ai fost lovit esti pus la plata, desi vinovatul recunoaste ca a fost doar vina lui ? pt ca asta e practica cea mai des intalnita in momentul de fata: culpa comuna.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca tot la politie se merita mers,asa nu se mai poate suci vinovatul in drum spre asigurator,parerea mea personala
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR