Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • CGabriel52

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: A inceput prin martorul check engine care s a aprins acum un an. De atunci am tot schimbat la ea. Masina merge bine, dar martorul nu dispare si am senzatia unui consum crescut. Am schimbat bobina, bujii, injectoare, pompa de benzina..tot se reaprinde dupa ce il resetez. Problema ciudata e ca am vrut sa ii schimb debitmentru de aer cu unul NOU. Cand il montez pe cel nou, masina se chinuie sa stea la relanti la 800, de obicei sta in 500 de ture, iar dupa 5 minute moare motorul. Cand pun debitmetrul vechi, masina merge bine, dar se aprinde martorul. Simt ca imi pierd rabdarea cu ea Smile))

Cod(uri) eroare: P0170
----
Model: Astra G
An fabricatie: 2005 (inmatriculata 2006)
Cod motor:
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Codul P0170 este generat atunci cand consumul de combustibil nu este conform cu specificatiile tehnice,fie ca este mare sau mic.Se va urmari cu testerul valorile semnalului sondei lambda care va stabili daca consumul de combustibil este mare sau mic,verificandu-se punctele posibil nevralgice pe sistemul de alimentare cu aer si combustibil. Rezolvarea spetei presupune experienta si fler,deoarece cauza se poate localiza chiar si in ECM(calculator motor)...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR