Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • GTD87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,

Tot citesc forumul vostru, stiu ca s-a postat de n ori aceeasi problema, insa nici una din solutii nu mi se potriveste.
In treptele mari 4, 5, 6 peste 3000 RPM intra in Limp Mode, pe o plaja de turatii undeva intre 3100 si 3900 de ture, depinzand de incarcatura, vant sau relief. Pe tester imi da cod de eroare, p0234 - positive deviation, sau underboost.
am schimbat toate furtunasele de vacum (modelul meu este adapatat fara rezervor de vacum) am schimbat electrovalva turbo, am schimbat senzor map, am curatat EGR, am dat jos turbina, am trimis-o la centru specializat, au verificat-o si totul este in regula, mi-au curatat o si calibrat o cica... am pus -o la loc. am curatat senzor MAF.
Exista altceva de care sa nu fi citit oare. am dus-o la service la opel si la jumate din mecanicii constantei... toti cu idei diferite, m am luat dupa toti si am tot schimbat. si dat jos ... Exista ceva idei de care sa nu fi auzit.
Multumesc
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Rezolva comanda si functionarea turbocompresorului si totul va fi in regula. Acum se realizeaza presiune prea mare(periculoasa) pentru motor si calculatorul limiteaza performantele motorului,pentru a nu apare efecte nedorite...!
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
din cate am observat eu o multime de asemenea modele au aceasta problema...schimbi electrovalva schimbi senzori si problema nu dispare...problema e in soft...dupa o vreme se buleste nu ma intreba din ce cauza si nu mai da comanda la electrovalva ecu ea ramana pe vacum permanent..
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Spume-mi si mie doar vreo 10 modele din "o multime de asemenea modele" ...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR