Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
PE LA VITEZE MAI MARI...DE LA 60 KM/H IN SUS..CAM ASA..AM observat..ca imi tremura volanul..de ce?tin sa mentionez ca am schimbat toata directia...am facut unghiul..si am echilibrat rotile...
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica daca ai strans bine suruburile la roti
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cauciucurile pot fi deformate,greutati diferite!
eu am schimbat cauciucurile de pe fat in felul urmator:rezerva nou nouta masini plus unul de acelasi tip cumparat de la magazin!
cei de la vulcanizare mau avertizat ca din cauza ca sint fabricate in ani diferiti si de sigur de fabrici diferite voi avea probleme!
si asa fost la 120 incepea sa imi sara volanul din miini! am echilibrat de doua ori degeaba rotil si pina nu am schimbat cauciucurile nu sa rezolvat problema.sper sa te ajute problema asta
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
k...cand o sa fac rost de bani..o sa schimb si cauciucurile...insa...cine va mi-a spus ca e de la rulmenti.....se poate si asta?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu, am avut 4 cauciucuri, nici unul nu era la fel cu celalalt, 1 semperit, un continental....Dintre care 2 aveau si cate o galma fiecare. Totul s-a rezolvat cand am cumparat 4 noi. Sper ca si la tine asta sa fie cauza.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu cred! ar trebuii sa joace ca naiba rulmentii si sa te dea afara!sau pe la trenul fata sa fie varza! dar nu cred ca este cazul!
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
o fi si ca inca mai merg cu cauciucuri de iarna..? Very Happy
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic! schimba cauciucurile si vezi
Skip ads

  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu aveam aceeiasi problema.pe la 120 incepea sa imi tremure rau volanul (rau de tot).
intre timp am schimbat distributia si de atunci ma duc in 160 fara probleme.
stiu ca nu are logica(distributia cu tremuratul volanului)dar la mine sa aplicat.
oricum la 90% din cazuri, cauza e rotile sau jantele !
  • Tavi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1992 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
iti tremura volanul din cauza cauciucurilor.....
fa si tu cateva incercari, pune alea din spate pe fata si fa o tura, poate se mai imbunatateste ceva, daca nu cauciucurile sau poate chiar jantele sunt strambe.
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jantele nu cred ca le-am indreptat(una era doar)...si echilibrat.....
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
echilibreaza rotile si rezolvi problema(toate 4,mai bine).
rulmentii sunt scosi din cauza
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
chiar daca le echilibrezi daca jantele sunt strambe ai probleme; spun asta din experienta....
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mai poate sa fie o problema, cum am avut eu.
Am cumparat de la coleg 4 jante de aliaj usor. Cum le-am pus, aveam vibratii nasoale cand ma apropiam de 120km/h.
Am dus rotile la echilibrat de 2 ori, la ateliere diferite, si tot nu s-a rezolvat.
Weekendul trecut am dat jos una dintre rotile din fata. Am scos inelul de centrare din janta, si l-am incercat pe butuc.
Am constatat cu stupoare ca inelul avea un joc de cca. 0.2mm pe butuc.
Am taiat 2 fasii de tabla subtire de la cutie de bere, si le-am imprejur pus pe butuc, sub inelele de centrare de la amandoua roti din fata.

Problema cu tremuratul a disparut!

Deci recomand sa verificati jocul de la inelele de centrare, si eventual schimbati-le cu unele noi.
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
inele de centrare? Shocked ..eu nu am deloc.....e nasol?
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ionut25 a scris:inele de centrare? Shocked ..eu nu am deloc.....e nasol?


Pai nu e neaparat necesar sa le ai, daca jantele se potrivesc perfect pe butuc. Am dreptate (va rog pe cineva cu mai multa cunostinta de cauza sa ma corecteze)?
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema cu tremuratul am avut-o si eu, tot cu cauciucuri de iarna pe fata, din alea de iarna serioase cu striatii perpendiculare pe drum ca ma innebunea zumzetul.
Am luat genti incaltzate, desi geanta a intrat la fix nefiind nevoie de inelul acela care sa le centreze, cauciucurile echilibrate, tremura volanul la 100 iar eu obisnuit cu 160-180 fara emotii de data asta m-am panicat putin.
Back la vulcanizare, baieti echilibrati din nou ca tremura iar replica lor a fost ca au observat de cand le-am schimbat problema (descentrate fata de centru, probabil vreo sarma rupta) dar fiind si exproprietarul pe acolo au preferat sa isi faca treaba si sa ia banii la amandoi.
Am luat alte 2 cauciucuri allseason (intamplator exact ce aveam pe spate) iar acum merge brici.

P.S. Inelele de centrare sunt necesare la gentile no name, adica alea facute la freza de meseriasi. Daca geanta iti intra frumos pe centru si nu joaca nu-i nevoie de ele.

Eu am identificat sursa problemei la vibratii repede, nemaifacand altceva la masina in afara de genti si cauciucuri, alte cauze? bucati din discuri sarite, discuri tocite inegal dar asta cred ca simti decat la franare, ovalizarea lor nu prea cred ca e cazul si chiar daca ar fi nu e cazul de vibratii puternice, in schimb ovalizarea cauciucului misca tot ansamblul ala (discuri, planetara, etc) si e cel mai intalnit.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ionut25 tremuratul de care spui este constant la orice viteza peste 60? La mine tremura, usor, doar in intervalul 115 - 125. Sub sau peste pot sa iau mainile de pe volan. Mi-e teama sa o duc la echilibrat sa nu o stric mai rau Very Happy .
  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
..am observat ca ....intre 60-80...asa..tremura.....daca depasesc viteza asta nu mai tremura...dar mai baieti...am gasit totusi..in proportie de 90% cam de la ce e.....rulmentii fata varza....!..Am observat cand am facut o pana mai demult dar nu am bagat de seama...am pus mana pe disc..si am miscat de el..are catemai jocul....apoi....dupa cateva zile...cu roata pusa..am miscat cu piciorul puternic in roata..la fel...joc.....deci....schimbat rulmentii urgent ca..doamne fereste....mai patesc si altceva...!
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:Ionut25 tremuratul de care spui este constant la orice viteza peste 60? La mine tremura, usor, doar in intervalul 115 - 125. Sub sau peste pot sa iau mainile de pe volan. Mi-e teama sa o duc la echilibrat sa nu o stric mai rau Very Happy .


nu cred ca rezolvi cu echilibratul, le echilibrasem si eu cand le-am pus, vibra cam pe la 120, le-am schimbat si e ok, deh, asa e cand te incurci cu seconduri coapte.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR