Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dumitru iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sall la toata lumea sincer am observat ca fiecare are cate o problema la roti dar niciuna nu seamana cu a mea..spun asta pt ca de 6 luni nu-i dau de cap peste 100 km incepe sa trepideze volanul rau dar nu numai el ci si podeaua am schimbat caseta directie, discuri, bascule(noi), jambe + 2 anvelope dunlop noi+ruluit jante si echilibrat apoi i-am facut unghiul de fuga..am verificat cadrul motor si schimbat tampon motor(cel din dreapta care sustine motorul) s-a mai simtit un pic dar e ciudat cand este ff cald pot sa merg cam pana la `100 fara sa bata daca e ceva mai rece ma duc in 120..stiu ca suna ciudat dar nu stiu ce sa-i mai fac.am verificat si planetare sa nu fie descentrate..i-am facut si inele pt jante la strung..nimik singura solutie este sa incerc cu alte jenti..daca si atunci mai bate...Scz am uitat sa spun e vb de o calibra.
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa verifici si volanta, din cate am inteles in forja incepe sa se zgaltaie rau masina, daca o lasi la relantiu la viteza mare mai face?
  • ghio50

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema la zafira mea. Am inlocuit discul de ambreiaj,
rulmentul de presiune,placa de presiune si volanta fara rezultat.La urma am schimbat planetara stanga si minune, vibratiile au disparut.Poate ajuta pe cineva sa nu faca cheltuieli inutile.
  • alex83kid

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am si io problema cu un opel vectra b2 din2001 2,0y20dth.la o viteza mai mare de 80 cand franez mai tare imi tremura volanul. de la ce se poate sa fie. va multumesc anticipat
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
discurile ovalizate mai mult ca sigur, incearca sa franezi progresiv nu dintr-o bucata, e mai mult o chestie de uzura neuniforma prin oras. Da-le jos si du-te la un strungar.
  • alex83kid

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
iti multumesc frumos de raspuns. auzi dar asta se poate intampla din cauza la placute ca le~am schimbat acum vro 3 sau 4000 de kilometri si decate ori pun frana la o viteza mai mica scartie cam rau. si pana sa ii pun cauciucuri de iarna nu am simtit tremuratul.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cu scartaitul, nu prea mi s-a intamplat, poate nu te-ai nimerit pe material, in general sunt moi, medii sau dure, cu azbest, fara azbest, insertii de cupru etc (vezi ce iti recomanda producatorul), cele moi le schimbi mai repede dar uzeaza mai putin discul iar la cele dure e invers.
Nu ai zis ca ai de iarna, in cazul asta vibratul e de la ele, la peste 120 cred ca e ca in locomotiva.
  • alex83kid

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
placutele le~am cumparat de la un magazin din ploiesti care se ocupa numai cu piese opel si sunt cu insertie de azbest topran se numesc si sunt facute in UK.cauciucurile nu ma deranjeaza asa tare la viteza mare doar ca dac franez mai tare la o viteza mai mare de 80 tremura volanul daca franez treptat nu mai imi tremura.sa fie discurile ovale?nu imi facea asa pana acum o luna cam atunci am pus si cauciucuri de iarna dar nu cred ca ar avea vro treaba cu asta. iti multumesc frumos pentr~u raspunsuri.
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am observat ca daca am masina incarcata tremura rau la franare (parca ar fi ABS-ul) am probat la aceaasi viteza apoi cu masina goala si nimic ce demonstreaza probabil ca-i de la spate?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
turculetz a scris:discurile ovalizate mai mult ca sigur, incearca sa franezi progresiv nu dintr-o bucata, e mai mult o chestie de uzura neuniforma prin oras. Da-le jos si du-te la un strungar.


Dusul la strungar nu este OK! fiecare disc este turnat din fabrica cu o bataie radiala, astfel incatdupa ce se elibereaza frana, aceasta bataie sa impinga placutele pe culise inapoi, evitand supraincingerea. Basca ca s-ar subtia semnificativ.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cine stie niste preturi de discuri?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Anul trecut pe toate cele 4 discuri pe care nu le-am schimbat nici acum am dat undeva in jur de 700 lei.
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ractificatul e o prostie dupa ce le-am rectificat parca se rupea masina in 2 de la 30 km/h in sus dupa care le-am cumparat noi
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR