Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sal! merita o masina cu max 15.000 km (aprope noua) care aici (in romania), noua costa 26.000 cip, sa o cumpar din germania cu 24.000 cu VAT reclaimable ??? si daca da cat iau vat-ul de la germani + daca e mai complicat sa o inscri? masina este din 2004
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
O sa iti recuperezi Mwst 3310 euro (asta in cazul in care ii iei in mana de la el, fara comisioane de transfer bancar), deci masina va costa efectiv 20690 euro + actele (~200 euro).
De inscris este aproape acelasi lucru, doar ca mai trebuie trecut prin cateva etape (autentificare+constatare+omologare RAR).
Numai ca, pe langa astea mai platesti si TVA+Acciza, care difera in fct de val in vama, dar la o masina 2004/2005 aceasta este f mare (la an de baza este f apropiata de pretul real al masinii).
Daca mai pui si costurile de a aduce masina, s-ar putea sa te duca mai mult decat daca ai lua-o de aici! (eventual un leasing ar fi muuult mai avantajos, financiar vorbind).
Nu este avantajos de a aduce masini decat dupa 2-3 ani de la data fabricatiei (pretul este la aproape 50%-60% din pretul de noua).
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai din cite stiu eu TVA (Mwst) in DE e 16%. Aici e 19.... deci deja 3%
+acciza... vorba lu' Vectra DTI s-ar putea sa renteze sa iei de aici, mai ales ca astia se bat in oferte si discounturi....
si-ar mai fi o treba la toata afacerea asta: GARANTIA!!
o fi doar cu 15000 dar daca doamne-fereste?....
da' ce masina e 26K CIP??? Signum? Sau o fi Zafira OPC cu toate optiunile posibile Laughing Mr. Green
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
se mai pot inscrie pe fundatie masinile? calibra mea e inscrisa pe fundatie! (are 5 ani de cand am inscris-o si am inteles ca se poate trece pe persoana fizica acum). insa un prieten a zvonit ca mai nou nu se mai pot inscrie pe fundatie masinile. daca se mai poate e mai avantajos?
ideea e ca masina are taxele mari fiind japoneza (mazda rx8)
Skip ads

  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Nu se mai pot inscrie pe fundatie. Cel putin nu in stilul vechi (adica euro2).
Acum se inscriu masini cu euro3 (sau 4) direct pe persoana fizica sau firma. Nu vad de ce ai vrea sa inscrii o masina euro3 sau 4 pe fundatie cind poti s-o inscrii pe tine sau pe firma (scapi de tva). Very Happy
Ce taxe mai mari are in Romania daca e japoneza masina? Eu stiu ca toate masinile de dincolo au aceleasi taxe la noi. Very Happy
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
luati-va in leasing din Romania, basinile de masini care-s rebuturile fabricilor din Finlanda si Germania, o sa va arat o poza cu un lot de Audi si BMW , productie 2004 care au fost inundate in port la Helsinki. Unde credeti ca vor ajunge masinile astea dupa "uscare"? Pe piata romaneasca, clar. Am o gramada prieteni cu masini noi noutze luate de aici, si firme cu prestigiu care umbla numai prin service...

Sfatul meu: Vrei masina buna, du-te si adu-o din Germania. Eu de cand am vazut la Automobile Bavaria BMW 320i din 2004 cu pistoanele sarite si blocu motor spart, am jurat ca nu mai cumpar masina din tara asta.
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
pai eu vreau sa scap de tva-ul de aici de aia ma gandeam sa o inscriu pe fundatie. adica decat sa dau aici peste 30.000 (cu tva) + taxe (mai mari ca e japoneza) mai bine o iau cu ~ 21.000 si platesc restul taxelor + o inscriu pe fundatie ca sa scap de tva
ps1. masina e sigur euro 3 daca nu chiar euro 4
ps2. pot sa o inscriu pe mine sau firma si sa scap de tva?
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Numai daca o inscrii pe firma recuperezi tva-ul (pe persoana fizica nu). Probabil s-a inteles gresit din post-ul meu de mai devreme.
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
UNLORD a scris:ideea e ca masina are taxele mari fiind japoneza (mazda rx8)

Ia-ti la revedere! La masina asta mai ai in lus si taxe vamale 30% (Made in Japan) ! Wink
deci te duce muuuult mai mult decat daca ai lua-o de aici.
PS : in Japonia nu au fost inundatii!
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
am facut un calcul teoretic : masina costa 24.000 cu vat reclaimable deci : 20690 +200 + taxe 30% inseamna 27157! iar pretul ei de noua, cu toate taxele (d.p.p) este 43.815 ! iar in leasing aia de la automaz au spus ca o scot in 33.470 deci as salva 6313.
repet stiu ca e un calcul teoretic .... si sunt constient ca intotdeauna mai intervine ceva!
si inca o intrebare (scuzati nesimtirea si/sau naivitatea)! exista vreo metoda de a evita taxele vamale! :) ?
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
30% este din valoarea in vama nu din valoarea facturii. Daca imi dai cmc si anul masinii iti pot spune cat este.
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
masina e din 2004 si are 2616 cmc desi pe oferta scrie "Mazda RX -8
Revolution 1.3l rotativ". nici asta nu o inteleg prea bine.
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Valoarea in vama : 24.664 Euro
Vama : 30% = 7399 Euro
Acciza : 27% = 6659 Euro
TVA : 19% = 5951 Euro
Acte = 200 Euro
TOTAL = 20.209 Euro
+ 20690 Masina (fara mwst)
=> 40899 Euro (Germania SH) (fara sa mai pui costurile adiacente)
DDP Romania : 43.815
Comparati si cumparati ! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR