Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • johnwayne

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat Astra H sedan 2011, 1,7 cdti 81 kw, euro 5...cea mai proasta investitie EVER! Clar este cea mai proasta masina fabricata in Germania - daca o fi fabricata in Germania...
Masina la 115000 km varza, zdrangane plasticaraia inauntru, directie grea ca de camion (verificata la service unde mi s-a spus ca asa functioneaza directia la Opel), ambreiajul da semne de oboseala, pica regulatorul de presiune de motorina...una peste alta, nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere asemenea masina pentru ca isi ia cea mai mare teapa. Loganul la 100000 km e Mercedes pe langa Opel Astra H ... Sad Sad
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu o prefer pe a mea, fara prea multe cipuri.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ti-ai cumparat un cazan. Daca nu casti ochii la cumparare si iti iei toate cazaturile nu cred ca e vina masinii.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil, înainte a avut ca proprietar, mare cunoscãtor ca tine, fãrã supãrare. Eu sunt la a treia mașinã astra g, corsa c și acum h 1,4. Toate foarte bune. Oare ai luat-o pe platforma de nu ai auzit cum bate?
Skip ads

  • Goblin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Am aproape acelasi model ca si tine, Astra H 1.7 CDTI Ecoflex, 110 CP, numai ca este din anul 2009 si am cumparat anul curent.
Am parcurs 10.000+ km pana acum si sincer nu pot sa impartasesc nici una dintre problemele mentionate de tine. Dar uzura unui autoturism nu se reflecta in vechimea sa ci de modul de exploatare.
Ma mir ca nu ai auzit/simtit problemele cand ai incercat masina (?)
  • johnwayne

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Probabil ti-ai cumparat un cazan. Daca nu casti ochii la cumparare si iti iei toate cazaturile nu cred ca e vina masinii.

E cumparata de la un mare dealer, nu-i dau numele ca poate nu am voie, la care are carte service cu revizii. Am testat inca 3 masini dupa ce am cumparat-o pe a mea, am zis ca poate am avut ghinion...una singura m-a incantat cum merge, dar care era pe benzina si avea doar vreo 55000 km.
  • johnwayne

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Goblin a scris:Salut,
Am aproape acelasi model ca si tine, Astra H 1.7 CDTI Ecoflex, 110 CP, numai ca este din anul 2009 si am cumparat anul curent.
Am parcurs 10.000+ km pana acum si sincer nu pot sa impartasesc nici una dintre problemele mentionate de tine. Dar uzura unui autoturism nu se reflecta in vechimea sa ci de modul de exploatare.
Ma mir ca nu ai auzit/simtit problemele cand ai incercat masina (?)

Si pe mine m-au mirat...nu stiu ce i-or fi facut ca atunci cand am testat-o, inainte de a o cumpara, a naibii sa fie daca scotea vreun zgomot suspect cat de cat...dupa vreo 1000 km au inceput sa apara pe rand Sad
  • johnwayne

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
rider1 a scris:Cel mai probabil, înainte a avut ca proprietar, mare cunoscãtor ca tine, fãrã supãrare. Eu sunt la a treia mașinã astra g, corsa c și acum h 1,4. Toate foarte bune. Oare ai luat-o pe platforma de nu ai auzit cum bate?

Nu ma supar...ai sa razi, dar chiar am testat-o inainte de a o cumpara si ce sa vezi...chiar functiona totul destul de ok, insa dupa vreo 1000 km au inceput sa apara problemele...parca ar fi fost setata cumva. Unde mai pui ca e cumparata de la dealer, nu din autovit sau vreo pers particulara
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai luat-o de la dealer inseamna ca are si garantie masina, sau asa ar trebui.
In alta ordine de idei, detin si eu un H din 12.2010, cu care am facut mai bine de 30.000km si nu zdrangane masina, desi are roti pe 18. Volanul merge un pic mai greut ca la Astra G, asta pana cand trec la rotile pe 16.
Sa nu fi pregatit respectivii masina pt vanzare si sa reuseasca sa ascunda foarte bine defectele. Imi pare sincer rau!
  • Goblin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
johnwayne a scris:
Goblin a scris:Salut,
Am aproape acelasi model ca si tine, Astra H 1.7 CDTI Ecoflex, 110 CP, numai ca este din anul 2009 si am cumparat anul curent.
Am parcurs 10.000+ km pana acum si sincer nu pot sa impartasesc nici una dintre problemele mentionate de tine. Dar uzura unui autoturism nu se reflecta in vechimea sa ci de modul de exploatare.
Ma mir ca nu ai auzit/simtit problemele cand ai incercat masina (?)

Si pe mine m-au mirat...nu stiu ce i-or fi facut ca atunci cand am testat-o, inainte de a o cumpara, a naibii sa fie daca scotea vreun zgomot suspect cat de cat...dupa vreo 1000 km au inceput sa apara pe rand Sad


Sincer imi pare rau, asa cum spune un coleg, au reusit sa ascunda problemele destul de bine. Totusi daca este de la o reprezentanta, ar trebui sa intrebi de garantie. Nu ai nimic de pierdut.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
daca tu crezi ca ala e kilometrajul real, imi pare rau.
eu am cumparat in mai 2014 si masina avea dat inapoi vreo 100.000 de km.
trebuia sa iei Logan. nou
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
eu am sedan din 2013 benzina A16XER , iar cu exceptia bateriei respectiv consumabile motor inca totul este original pe ea.Nu bate nu scartaie nimic...sunt sigur ca acei kilometri nu prea sunt reali.
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ai cumparat o masina care probabil a stat mult "pe parc" asa se intampla si cu cele din Germania pica tot ce-i bucsa in 5000 km deoarece stau si cate 1-2 ani in parc. . Masinile bune prin buy-back de la dealer , nu stau prea mult la vanzare/ daca stau.
P.S. Opel Astra H fabricat pana in 2009 , este alta calitate fata de Astra Classic III ( H). Difera destul de mult calitatea materialelor cu toate ca arata la fel ... nu-s. Astra Classic III ( sau H) s-a fabricat in Polonia SPECIAL pentru pietele din Estul Europei , cu toate ca Astra H si incheiat productia pentru pietele din Vest. Classic III a avut acelasi traseu ca Astra G care s-a fabricat pana in 2004 ... dupa aceea s-a vand sub numele Classic II (G) dar s-a umblat la calitate mult.
Ca si o concluzie Astra H fabricat 2005 in Germania NU-I tot aia cu Classic III fabricat in Polonia este sa-i zicem varianta low-cost pentru Est a H-ului.
P.S 2 Logan-ul e un gunoi fata de Classic III indiferent ca-i facut in Polonia.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
johnwayne a scris:Mi-am cumparat Astra H sedan 2011, 1,7 cdti 81 kw, euro 5...cea mai proasta investitie EVER! Clar este cea mai proasta masina fabricata in Germania - daca o fi fabricata in Germania...
Masina la 115000 km varza, zdrangane plasticaraia inauntru, directie grea ca de camion (verificata la service unde mi s-a spus ca asa functioneaza directia la Opel), ambreiajul da semne de oboseala, pica regulatorul de presiune de motorina...una peste alta, nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere asemenea masina pentru ca isi ia cea mai mare teapa. Loganul la 100000 km e Mercedes pe langa Opel Astra H ... Sad Sad


Eu am Astra H Break din 2009 cu motor 1.4 benzina 90cp.
Am luat-o in 2015 la 110 000 de km.
Acum am ajuns cu ea la 170 000 de km.
In cei 3 ani si 60 000 de km de cand o am eu am constatat urmatoarele:
- Interiorul este super solid, nici un chitcait nimic. Pentru mine este o surpriza placuta
- masina este foarte fiabila, singura reparatie a fost inlocuirea unui arc rupt pe spate
- articulatiile sunt destul de solide, pivotii sunt cei originali si nu am schimbat decat bielete de la bara stabilizatoare. In rest e super ok.
- la motor nu am avut nici o reparatie si masina merge de 50 000 de km pe GPL.

Una peste alta pentru 4000 de euro cat am dat eu pe ea mi se pare o masina foarte buna.

Singura dezamagire este vopseaua destul de proasta. In unele locuri apar puncte de rugina. Dar nici asta nu e un capat de tara avand in vedere ca masina merge spre 10 ani vechime.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
astra h 2005 1.9 16v 120cp z19dtj, cumparata in 2013 la 183k adusa in tara in 2008, probabil ca o avea un 10-20k in plus (trebuie sa ma uit in opcom ca tot zic ca ma uit de 5 ani incoace). Momentan sarita de 287k km, kit ambreiaj+volant schimbat la 270k, inlocuit 2 sincroane+selector+un rulment(schimbat doar de siguranta nu avea nici o problema) la cutia de viteze, pt 20 de lei cat m-a costat a meritat schimbat), reconditionare injectoare in 2013 (nu aveau nimic dar tot de siguranta, a scazut consumul la relanti de la 0.7-0.9 la 0.3-0.4), admisia dopuita, anul trecut a picat alternatorul (schimbat punte-fulie-releu-rulmenti), bujii incandescente acum cativa ani buni, schimbat telescoape fata-spate, schimbat bucsi fata (pivotii sunt cei originali), discuri-placute-cablu frana spate-bucsi punte spate. Acum vei spune ca am bagat bani in masina? Dar sa nu uitam ca aceasta masina 90% vede doar drumuri nationale(nu europene) si judetene-comunale... tu ce ti-ai cumparat de la acel dealer este un lighean, cum drac poti veni aici si sa zici ca ai masina proasta si ca ambreiajul sta sa cada? Cand te-ai plimbat cu masina nu ai simtit ca ambreiajul e pe duca?
PS: si da, poti pune numele aluia si pretul cazanului tau doar sa radem putin si noi
PPS: daca ai dat 4000 de euro ai luat o teapa cat se poate de mare, eu am platit 4350 in 2013 si avea taxa auto platita in valoare de 800 si ceva de euro, poti spune ca eu am cumparat o masina cu 3500 de euro...
  • danypop

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut,unde ai reparat cutia de viteze? Și eu am un huruit in treptele 3-4, și se mișcã ușor(1,2cm ) schimbãtorul in treptele 1 și 5. Mulțumesc
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La andrei turda, il gasesti pe facebook/epiesa/google. Eu am platit 600 de lei pentru cele de mai sus, manopera inclusa (demontarea de pe masina o platesti in schimb)
  • danypop

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR