Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am sesizat cã în momentul în care cuplez pilotul automat la vitezã de autostradã acesta se decupleazã imediat. Face intermitent același lucru și la viteze mai mici de 100 de km/h, dar preponderent simptomul se manifestã la viteze mari. Practic, îmi este imposibil sã-l activez pe autostradã. Singurul fel în care am reușit a fost cu activare pe la 90 km/h și crescutã viteza din buton, câte 1 km/h. Are cineva vreo idee ce ar putea fi în neregulã?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E posibil ca unul din switch-urile dela ambreiaj sau frânã (sauchiar dela cv, dacã e automaticã, cã nu ne spui...) sã nu-și mai facã datoria. De ce? asta rãmâne de investigat...
PS
Este posibil sã trebuiascã doar reglatã cursa tijei la unul din cele 2 switch-uri.
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am gãsit mufa care se gãsește pe cv (manuala) introdusã fãrã click. Am bagat-o cum trebuie. Acum o sã fac un test la vitezã mare. Pânã pe la 85 kmh merge corect. Mai mult nu am reușit prin oraș.
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am lãmurit problema și din pãcate nu am gãsit și rezolvarea. În varã am schimbat cutia de viteze (poveste lungã) și pinionul vitezei a 6-a are raportul diferit de cel vechi. Simptomul se manifestã exclusiv în viteza a 6-a, în toate celelalte viteze pilotul automat funcționeazã ok. Din ce am aflat ieri la reprezentanțã singura soluție este schimbarea pinionului cu unul identic cu cel vechi. Dacã mai are cineva altã pãrere, ascult cu interes. Mulțumesc.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
La cutia manualã cum începe puțin sã patineze ambreiajul se decupleazã pilotul automat . crește turatia și vitezã rãmîne același
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR