Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • seby_bv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am un Opel meriva din 2006 cu cutie easytronic și iam schimbat cãrbuni la selector dar dupã montaj tot îmi apãrea eroare f dupã ce munceam de mai multe ori contactul își revenea în N dar acuma mai apãrut o linie la mijloc și nu mai face nimic câte o data mai apare iarãși F și eroare pe testar este P1609 clutch actuator position sensor mecanicii nu știu ce sa ii mai facã. Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau este cineva din Brașov care ma poate ajuta
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , posibil sa trebuiasca sa faci asta pentru recalibrare punct de atingere actuator :http://www.youtube.com/watch?v=zqsaM6XKvKU
  • seby_bv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu sa putut conecta cu op-com meciul zice sa nu fie rulmentul de presiune stricat sau ambreiajul terminat
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Eu asi incepe prima data cu partea de comunicare ( tester - TCM ) , adica un op-com cu o versiune care poate comunica cu TCM sau alt tester , dupa care as face pasii de calibrare si dupa as merge mai departe . Posibil sa ai uzuri la ambreaj si punctul de atingere la actuator sa difere de aceea as face o recalibrare ( costul cel mai mic ) dupa care as merge mai departe la demontat una - alta . Posibil ca mecanicul sa schimbe ce crede el , si acolo sa ai doar mici uzuri dupa care trebuie obligatoriu o calibrare si de fapt calibrarea sa rezolve problema . Eroarea e pe pozitia de atingere a actuatorului fata de ambreaj ( posibil o mica uzura a ambreajului ) .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR