Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • netcity

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
M-am lovit deunazi de problema completarii cu antigel pana la densitatea corecta. Pentru a putea calcula cat lichid de racire trebuie sa scot si cu cat antigel concentrat trebuie sa completez este nevoie sa stim care este capacitatea instalatiei de racire (si bineinteles densitatea actuala masurata cu densimetrul). Am cautat in manuale dar si pe Google si teribil de curios, nu am gasit nicaieri, cu toate ca la alte marci si modele este scris in manualul utilizatorului la capitolul capacitati.

Daca are cineva informatia, il rog sa posteze aici, poate mai are si altcineva nevoie.

Multumesc
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
netcity a scris:M-am lovit deunazi de problema completarii cu antigel pana la densitatea corecta. Pentru a putea calcula cat lichid de racire trebuie sa scot si cu cat antigel concentrat trebuie sa completez este nevoie sa stim care este capacitatea instalatiei de racire (si bineinteles densitatea actuala masurata cu densimetrul). Am cautat in manuale dar si pe Google si teribil de curios, nu am gasit nicaieri, cu toate ca la alte marci si modele este scris in manualul utilizatorului la capitolul capacitati.

Daca are cineva informatia, il rog sa posteze aici, poate mai are si altcineva nevoie.

Multumesc
Sal . Am cautat informatii : raport densitate 50%antigel rosu G12 fara silicati +50%apa distilata . Despre capacitatea instalatiei cu a.c se pare ca 7 l din care 3 in vas (altcineva zicea de 5l) Oricum un sfat competent il obtii la dealer . Idea
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@netcity
cantitatea de antigel difera de la o motorizare alta
Embarassed
  • cata_magnat

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
O sa adaug si eu un tabel cu cantitatea de lichid de racire si de ulei, in functie de motor.
Sper sa fie de ajutor.


Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu prea are nici o treaba cu Insignia tabelul ala, cel putin asa mi-a lasat mie impresia.
  • cata_magnat

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Mmmm da Smile
Cautasem eu pentru Zafira si nu stiu cum am ajuns la Insignia, si prins de problema am postat.
Se poate sterge sau muta de catre un moderator.

Scuze pentru greseala.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Antigelul trebuie schimbat periodic, sau doar daca se masoara densitatea se regleaza apoi ? Nu am pierderi, dar daca tot o duc in service as schimba antigelul. Nu stiu daca a fost schimbat de catre fostul proprietar. La Ford stiam ca tine 10 ani antigelul roz.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
lbanias, pentru linistea ta il poti schimba si cat e masina la tine ai pace.

L.E: Eu stiam ceva de 3 ani.........acum nu stiu daca e asa sau nu.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am nivelul de antigel cam 1 deget sub mijlocul borcanului si nu vad decit o sageata in partea superioara care arata spre dunga de mijloc, fara indicatie min si max sau alta sageata opusa. Sa inteleg ca iau ca referinta mijlocul? E lipsa mult un deget (motor rece)? Gasesc lichid gata preparat portocaliu pentru completare, ori tre sa schimb la service?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
1 litru antigel G12 + 1 litru apa distilata, le amesteci si aia e.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci. Am luat 1 litru antigel roz OAT ai 1 litru apa demineralizata , dar n-am completat. Ma gindesc ca ar trebui sa tipe senzorul de antigel daca scade mult. As zice ca e undeva la 100-200ml lipsa pina la dunga mediana. Probabil s-a mai evaporat la temperaturile de aprox 40 grade ce au fost vara asta. De aia as astepta sa-l schimb cu totul daca nu mai scade vizibil.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu intrebarea nivelului normal la care trebuie sa stea antigelul. Acum 8 luni am completat cam ''un deget'' ca sa ajunga la dunga ce uneste cele 2 jumatati ale recipientului. Dupa vreo 5000 km iarasi a scazut ''un deget'' sub dunga aia. In Haynes book zice ca trebuie la rece sa fie usor peste nivelul minim , dat de sagetile care arata catre imbinarea aia de la mijloc. Aia de la Opel au zis ca nu se schimba, ca oricum nu poti goli toata instalatia, la fel si alt service independent. Nu am semne de scurgeri pe la radiator. Sa ma ingrijorez?
Skip ads

  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Undeva pierde dar prea putin ca sa se vada...poate sa se evaporeze si pe la buson daca nu inchide ermetic.....completeaza dimineata inainte sa pleci...atata timp cat nu se goleste de tot, nu vezi scurgeri evidente sau nu trece de 90 de grade poti sta linistit
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, cica busonul are prevazuta o supapa de evaporare , probabil cind sint vapori de la temperatura excesiva. Mai am un prieten tot cu 2.0 T si tot asa e si la el, a scazut chiar 2 degete tot in 8 luni. Insa la 2 degete deja a tipat senzorul de nivel. A completat pina la semn si deocamdata nu are probleme. La voi nu scade deloc?
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am pus un deget anul trecut candva..
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cand scade prea tare apare informatia in bord? Si la mine e cu putin sub jumatatea recipientului.


Ultima modificare facuta de deleted-100538 la Vin 22 Apr, 2016 9:36 pm
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, apare ceva de genul "engine coolant low".
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si la mine e la fel, cam un deget sub linia mediana a vasului de expansiune. Tot acum vreo 7-8 luni am completat pana la jumatate dar vad ca acuma e la fel.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
A inlocuit cineva intreaga cantitate pentru Insignia? Diesel 2.0. Cat a supt?
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Cand am schimbat distributie +pompa apa au intrat 3L de antigel, 2L de apa, iar din a 3-a sticla de apa am completat in timp cam 0.6-0.7L.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR