Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma confrunt cu urmatoarea problema si nu imi dau seama de unde provine.
Dimineata totul functioneaza perfect, nu e niciun zgomot. Dupa vreo 10km de mers, la rotirea volanului pe loc sau la viteze mici, apar niste caraituri/cloncanituri.
Am schimbat bucsile mari de la bascule care erau uzate. Cele mici erau in stare buna, nu au joc.
Am schimbat flansele si rulmentii amortizoarelor, desi nici piesele vechi nu pareau uzate. Flanse Lemforder si rulmenti ruville, pe ei scrie INNA ca si pe cei GM.
Amortizoarele sunt KONI, in stare buna, 50000km.
Verificat cu ocazia asta pivotii si bieletele, nu au joc, nu scartaie.
Schimbat bieletele bara stabilizatoare cu unele Ruville.
Bucsile de la bara stabilizatoare si de la cadru motor nu au joc si nu prezinta crapaturi. Caseta nu se misca in bucsile cu care e prinsa pe cadru.
Caseta de directie nu are deloc joc si nu pierde lichid.
Am schimbat si lichidul la servodirectie. Moft. Era putin murdar ala vechi, dar mai mergea 10 ani.
Desfacut volan, CIM, uns rulmentii de la coloana de directie si axul intermediar. Nu are jocuri in crucile cardanice, rulmentii coloanei sau axul intermediar.
Am uns cu vaselina alba pentru plastic burduful prin care trece pinionul casetei in interior. Nu freaca nimic acolo.
Am stat in rampa sub masina in timp se tata vira stanga-dreapta. Nu se aude de afara, doar din masina, poate din cauza zgomotului motorului.
Ce urmeaza sa mai fac, e sa desfac burdufurile de la bielete si sa verific/ung axul casetei si eventual articulatia bieletei.

In afara de zgomot nu percep nimic in neregula, directia functioneaza corect, nu agata, nu are joc, merge usor.
La trecerea peste denivelari nu se aude niciun zgomot.
Caseta este ZF.

Pareri?


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z16XER
Skip ads

  • GCalin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2019

  • Mesaj Privat
A o.. "Cruce cardanica" cea mai "ieftina" varianta,verifica vezi daca e ceva cu ea!
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat ambele cruci cardanice cu axul intermediar desfacut. Sunt bune.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cam asa ceva se aude, dar nu asa puternic:

http://www.youtube.com/watch?v=SsXCcirZK3A
http://www.youtube.com/watch?v=LV29cvIFdYk
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca am gasit cauza. Burdufurile bieletelor, care sunt din plastic, sunt deformate si ating de cadrul motorului in viraje. Sunt urme de frecare si pe burdufuri si pe cadru, si se vede ca sunt in contact.


  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si acum deznodamantul povestii:
Am schimbat si burdufurile, am pus putina vaselina la caseta, dar nu ele erau sursa zgomotului.
Zgomotul venea de la o bieleta antiruliu noua, cea de pe stanga. Probabil initial scartaia altceva, dar an inlocuit piesa defecta si in acelasi timp am pus bieleta asta care era prea stransa si nu avea vaselina suficienta. Cand se incalzea mergea foarte greu si "scapa".

Am dat-o jos, i-am scos burdufurile, am pus 2 picaturi de ulei si am rodat-o invartind cu bormasina partea metalica. Am pus vaselina si am asamblat-o la loc, liniste totala!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR