Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • MRc3673

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Buna!

Mi se aprinde spontan becul de volan in bord, se blocheazã volanul, opresc și dau la cheie din nou , își revine, am schimbat senzor de direcție din volan și face la fel. Nu depinde de vreun factor.. apare când vrea. An 2014. Ma gândesc sa schimb coloana de direcție, dar nu e garantat ca se “repara”..
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred cã dupã schimbare senzor coloanã direcție se face recalibrare...s-a fãcut?
  • MRc3673

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Nu... pentru ca nu a mers. Și asta mai mult am schimbat pe rãspunderea mea pentru ca nu se baga nici un service la așa ceva din acest motiv. Dacã îl schimba și nu merge riscau sa munceascã degeaba.. dar a reușit soțul meu sa gãseascã un service care i-a permis sa stea lângã mașina . Nu aveam nimic de pierdut din moment ce senzorul vechi fãcea oricum probleme
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred cã ar trebui sã te adresezi unui service, unde chiar știu ce trebuie fãcut...dela cap la coadã...
Skip ads

  • MRc3673

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2018

  • Mesaj Privat
In afara de reprezentanta nici cei de la EDS nu se baga. Și nu pricep.. mașina din 2014... avea sens dacã era vreo vechitura 🤦
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna , vad ca ai probleme și cu treptele ca merge sacadat și cu direcția.
Sa le luam pe rând:
Pentru mers sacadat posibile cauze , egr înfundat - remediere curãțarea lui și a galeriei de admisie.
Senzor rampa comuna situat in partea stânga a rampei sau regulator presiune rampa situat in partea dreapta a rampei (cum te uiti la motor) acesta are un filtru dau sita super fina ce e posibil sa se fi înfundat cu Șpan sau alte impuritãți provenite din combustibil -remediere curãțarea cu atentie
Pompa de înalte scapã sau pierde presiune datoritã garniturilor. Remediere inlocuirea lor cu un set complet cost undeva la 90 serul de Garnituri ( manopera .....)
Cu senZorul din coloana mare prostie ca s a înlocuit , posibil sa nu se fi dus doar sa fi avut contacte slabe, așa am pãțit eu îmi huruia grav când Bracam volanul și avea tendința sa îmi opunã rezistența. Eu l-am desfãcut curãțat și pus la locul lui și astfel am super direcție fãrã costuri service. Calibrarea se face relativ ușor dar acum depinde și cum a fost montat in service. Eu am reușit sa in calibrez cu un mutimetru și vãd ca nu îmi face probleme și funcționeazã. Bine. Am mers pe principiul ori îl stric ori îl repar și astfel am salvat aprox 600 lei, doar senzorul fãrã manopera. Cam tinerica mașina pentru astfel de probleme, a mea din 2007 abia acum 3 ani a început sa pice piese la ea ambreiaj distribuție rosaturi de șobolani ....
s-au reparat toate in regie proprie deci nu e imposibil. Dacã soțul Dvs se pricepe și Rãsfoiește Bn forumul va gãsi rezolvare sunt chiar și tutoriale .
Sa auzim de bine!
  • MRc3673

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Da! Se pricepe. Ii transmit. Mulțumesc mult pt explicații.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR