Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Poate o vibratie in volan sa fie din cauza discurilor de frana necentrate? Astazi am schimbat rotile de iarna cu cele de vara si am observat ca discurile se invart pe butuc, si surubelul acela ce tine discul pe butuc era indoit spre capat. Discurile au putin peste un an, la fel si placutele. De apropae un an ma tot chinui sa aflu de ce imi vibreaza volanul la viteze de peste 120km h. Dupa centrarea discurilor vibratia a disparut, sa vad pentru cat timp. Din ce am citit, discurile originale au un diametru de 70.7mm, cele de pe masina au 70.8, sa conteze si diametrul pe langa faptul ca acestea se rotesc pe butuc? Rotile de iarna cat si cele de vara sunt originale deci nu au nevoie de inele de centrare.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ai masurat dar discul nu are doar 70,7 mm. Cum ai centrat discul? Ai schmbat si rotile cant ai centrat discurile?
Cand se inlocuiesc discurile, se curata butucul de la roata cu o perie de sarma, pentru ca discul sa se aseze cat mai bine sa nu bata.
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am uitat sa specific, vorbeam de diametrul interior unde intra pe butuc. A fost curĂ£țat foarte bine spațiul dintre disc si butuc.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Alt mod de centrare eu personal nu stiu, discurile se strang cu prezoanele sau cu piulita de la roata.
Skip ads

  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am uitat sa specific, vorbeam de diametrul interior unde intra pe butuc. A fost curĂ£țat foarte bine spațiul dintre disc si butuc.
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
svasile a scris:Alt mod de centrare eu personal nu stiu, discurile se strang cu prezoanele sau cu piulita de la roata.

Si eu fac la fel, doar ca dupa ceva km gasesc discul deplasat. Intrebarea mea totusi este, din disc pot avea vibratii in volan?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu pot sa-ti raspund exact dar parerea mea este ca de la discuri ar trebui sa ai vibratii in timp ce franezi.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DacĂ£ discurile au bĂ£taie axialĂ£ (cum se Ă®ntĂ¢mplĂ£ cel mai des ptr cĂ£ se strĂ¢mbĂ£ sau se uzeazĂ£ neuniform) atunci ele bat la frĂ¢nare, dar dacĂ£ au bĂ£taie radialĂ£ (din varii motive, ex. fixare/centrare defectuoasĂ£) ele pot sĂ£ inducĂ£ bĂ£tĂ£i la simplul rulaj, pe anumite paliere de vitezĂ£...
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am dat jos surubelele care tin discul pe butuc si vibratia a disparut.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Suruburile care fixeaza discul posibil sa nu fie cele originale.

Astra J apare dor surubul acesta 11570339 | 569922 - sa inteleg ca si surubelul are un rol pana la urma?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR