Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

A mai întâlnit cineva eroarea atașatã. Mașina are doar 190 km. Mesajul este persistent pe ecran și nu poate fi dezactivat. Niciun alt martor nu este aprins.

Multumesc

Model: Astra
An fabricatie: 2018
Cod motor: B14NET/B14XFL
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
N-am auzit! Sa ne spui si noua ce ti-au zis in service. Ca suntem destui cu B14XFL
Bafta!
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am citit acum cateva momente intr-o revista de specialitate (Auto motor si sport) in care zice clar ca si motoarele B14XFL, B14XFT au filtru de particule pe evacuare. O fi vorba de catalizator?
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asa mi-au spus si mie telefonic cei de la reprezentanta. Ca este vorba de un filtru de particule dar nefiind niciun alt martor aprins pot merge cu ea pana miercuri cand oricum am programare in service pentru o alta operatiune.
Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Luni i-am luat masina nevestei sa merg la spalatorie inainte de a ma duce cu ea in service. Surpiza - nu un singur mesaj de eroare ci 3, pe langa cel initial, unul cu puterea motorului redusa si altul tot cu deplasare, dar urgenta acum, in service. Plus auditiv beep beep la alternarea mesajelor.
Masina parca tragea mai greu. Sun la service si le zic ca vin de urgenta. Pe drum dupa 3-4 km mesajul dispare si masina incepe sa traga. Zic totusi sa merg in service pt diagnoza.
Concluzia: masina fiind norma euro 6.2, obligatorie din septembrie 2018, are un filtru de evacuare similar cu cel de particule la diesel. Ca si la cel diesel, trebuie facuta regenerare din timp in timp, regenerare care a avut loc la momentul disparitiei mesajului. Verificat pe diagnoza cu cati km in urma a avut loc regenerearea.
Cum nevasta-mea merge pe distante scurte si de obicei bara la bara, fara sa o tureze suficient, regenerarea nu a avut loc astfel ca au aparut cele 3 mesaje. Niciunul dintre mesaje nu apare in manual masinii care nu a fost updatat in acest sens.
Ce mi se pare totusi ciudat e ca eroarea apare la doar 200km, Am avut inainte un diesel si pana la 45000 km cred ca doar de 2 ori am facut regenerare.
Oricum ramane de urmarit in continuare.

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci, adio benzinare fara pb...
Poate nu vor fi ca la diesel, dar se urmareste aceeasi trasa.
Cat despre regenerarile la diesel in 45.000km, fii tu sigur ca au avut loc in mod regulat, dar ca n-ai prins tu decat 1 sau 2 Smile
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Apropo de mesaj, a aparut din nou dupa inca 150km, ce este insa interesant este cum suna el in romana, engleza si germana..
Daca am ajuns la destinatie trebuie sa merg in continuare. Consum suplimentar - halal ecologism: bag un filtru ca sa reduc noxele dar trebuie sa continui sa conduc, cat oare nu se stie, pana la regenerare/ disparitia mesajului, deci noxe suplimentare, si asta la fiecare 100-150km.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si paginile din manual referitoare la acest filtru de evacuare nou introdus pentru a respecta Euro6.2. Manual facut/tradus cu .....

Intr-un loc vorbesc de martor aprins, in altul doar de mesaj in centrul de informatii pentru sofer, fara distinctie intre motor pe benzina si motor diesel.


Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Dar in service ce ti-au zis? Ce trebuie sa faci?
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ei zic cã așa fac toate cu noul filtru dacã mergi pe distante scurte😀și sã meargã mai tutrat cu ea nevasta mea. Deși mã cam îndoiesc cã știau ce zic. Nu dupã 100km. Adicã înainte nevasta mea a mers cu dieseel, tot urban, tot distante scurte, și nu i a apãrut regenerarea filtrului de particule la fiecare 100km.
Oricum am scris și la Opel CAC și, eventual, daca cei din service nu îmi dau un rãspuns mulțumitor, și nu cred cã, o sa cer sã deschidã un caz tehnic la Opel. Totuși mașina are 400 km și mie se pare clar fie o greșalã de proiectare, fie filtru defect cine stie. Cã sa nu mai vorbim de manual și traducerea in romana de pe display.
Adicã toatã lumea știe cã dacã mergi pe distante scurte merita sã îți iei benzina. Asta este ce am vrut eu. Acum ce vor sã zicã cã mașina asta nu poate fi folosita mai mult de 100 km urban fara regenerare. Stupid.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Intrebare: In deplasãrile uzuale masina ajunge la temperatura de regim? Eu la un alt model de Opel nou cu 6.2 vad ca acum ajung la regim dupa cel putin 20 de minute...si vreo 8 km...cu cat stau mai mult in trafic cu atat mai mult dureaza încãlzirea....Am avut K pana recent si ajungea la 90 grade in cel mult 3 km sau 10 minute....
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La K nu știu sã îți spun cã merge nevasta, dar J ul ajunge dimineata la 90 grade dupã aproximativ 10 15 min și cam 5km. O sã urmãresc și la K
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
La K-ul meu (1.4 Turbo) situatia e asa: in maxim 3-4 km ajunge la 90 grade avand o temperatura exterioara de -2 grade.
La G 1.7 CDTI - merg si 9-10 km bara la bara si tot nu trece de 80...
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sa va tot cumparati Masini noi.Asteptati macar 1 an de la lansarea pe piata si apoi vedeti ce masina vi se potriveste si mai ales motorizarea.
Pentru cine merge mult pe oras evitati benzina cu filtru scr.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
@danikon - pai si ce motorina e altfel? Astea-s regulile jocului, asa jucam... Oricum benzinarele sunt mult mai profitabile pentru orasele aglomerate. Wink
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
danikon a scris:Sa va tot cumparati Masini noi.Asteptati macar 1 an de la lansarea pe piata si apoi vedeti ce masina vi se potriveste si mai ales motorizarea.
Pentru cine merge mult pe oras evitati benzina cu filtru scr.

Cred ca tu zici de lansarea motorizarii, ceea ce nu stii daca are sau nu filtru de evacuare.
Iti dau un exemplu. Cand mi-am comandat masina, nu am stiut ca pe masina va fi tehnologia AdBlue, nu mi-a spus niciun dealer ca va implementa tehnologia pe masini, asa ca m-am ales cu o masina cu AdBlue. Daca aflam, trebuia sa astept o perioada pana vedeam problemele motorului/tehnologiei?
  • DPetcu211

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 LE2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salutare. Sunt nou in astra k. Am si eu eroarea de curatare filtru de evacuare astazi aparuta(mers "sport" mai mereu), dupa 11.700 km din 2019 aprilie(covid 19, alte masini cu care am mai circulat de aceea nu are mai multi km). Fac drumuri scurte cel mai des 3-4 km dar temperatura de la domiciliu pana la destinatie ajunge cam pe la 70/90° depinde de frig. Maine oricum sun la reprezentanta sa vad despre ce este vorba(nu sunt mecanic dar mai stiu cate ceva).
  • lazarb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2020 F12SHR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Condus sportiv cu motorul rece pe distante scurte? Nu prea se impaca situatia asta cu o masina fiabila. Fie ca e diesel, fie ca e benzina, regenerarea se face doar cu motorul incalzit si viteza oarecum constanta (nu intre semafoare, ci pe DN la 80-90 cu treapta 3/4, de exemplu) pe distante de minim cativa km. Drumurile scurte duc la incarcarea mai rapida a DPF/GPF si eventual la erori de genul.
  • Mihai C.

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Modelul meu e 1.4, 150 cp benzina din iunie 2019, deci e cu filtru de particule. In 32.000 km nu mi-a aparut nici un mesaj legat de acesta. Pot spune ca merg cu ea aproape subturat, pentru ca am cutie automata si schimba mereu la 1500-2000 rpm. In fiecare zi fac 15 km dus prin Bucuresti si 15 intors. Iarna in 3-4 km ajunge la 90 grade, insa 90 grade pe ceas, nu sunt 90 grade in realitate. Dupa activarea functiilor ascunde, imi arata 80 grade in meniu si 90 grade pe ceasul de bord. Dupa un timp temperatura ajunge la 90 grade .
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Unde ai activat si meniurile ascunse?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR