Ai uitat parola?

• silvester

• Mesaje scrise: 261
  • Masina: Astra B14NET/B14XFL din 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 28 Nov 2007

• Garaj Mesaj Privat
Salut,

A mai întâlnit cineva eroarea atașată. Mașina are doar 190 km. Mesajul este persistent pe ecran și nu poate fi dezactivat. Niciun alt martor nu este aprins.

Multumesc

Model: Astra
An fabricatie: 2018
Cod motor: B14NET/B14XFL
  • Teitei

• Mesaje scrise: 101
  • Masina: Astra din 2018
  • Cont inregistrat in: 19 Apr 2018

• Garaj Mesaj Privat
N-am auzit! Sa ne spui si noua ce ti-au zis in service. Ca suntem destui cu B14XFL
Bafta!
  • Teitei

• Garaj Mesaj Privat
Am citit acum cateva momente intr-o revista de specialitate (Auto motor si sport) in care zice clar ca si motoarele B14XFL, B14XFT au filtru de particule pe evacuare. O fi vorba de catalizator?
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
Asa mi-au spus si mie telefonic cei de la reprezentanta. Ca este vorba de un filtru de particule dar nefiind niciun alt martor aprins pot merge cu ea pana miercuri cand oricum am programare in service pentru o alta operatiune.
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
Luni i-am luat masina nevestei sa merg la spalatorie inainte de a ma duce cu ea in service. Surpiza - nu un singur mesaj de eroare ci 3, pe langa cel initial, unul cu puterea motorului redusa si altul tot cu deplasare, dar urgenta acum, in service. Plus auditiv beep beep la alternarea mesajelor.
Masina parca tragea mai greu. Sun la service si le zic ca vin de urgenta. Pe drum dupa 3-4 km mesajul dispare si masina incepe sa traga. Zic totusi sa merg in service pt diagnoza.
Concluzia: masina fiind norma euro 6.2, obligatorie din septembrie 2018, are un filtru de evacuare similar cu cel de particule la diesel. Ca si la cel diesel, trebuie facuta regenerare din timp in timp, regenerare care a avut loc la momentul disparitiei mesajului. Verificat pe diagnoza cu cati km in urma a avut loc regenerearea.
Cum nevasta-mea merge pe distante scurte si de obicei bara la bara, fara sa o tureze suficient, regenerarea nu a avut loc astfel ca au aparut cele 3 mesaje. Niciunul dintre mesaje nu apare in manual masinii care nu a fost updatat in acest sens.
Ce mi se pare totusi ciudat e ca eroarea apare la doar 200km, Am avut inainte un diesel si pana la 45000 km cred ca doar de 2 ori am facut regenerare.
Oricum ramane de urmarit in continuare.

• ska

• Mesaje scrise: 794
  • Masina: Astra A20DTH din 2015
  • Cont inregistrat in: 10 Apr 2008

• Garaj Mesaj Privat
Deci, adio benzinare fara pb...
Poate nu vor fi ca la diesel, dar se urmareste aceeasi trasa.
Cat despre regenerarile la diesel in 45.000km, fii tu sigur ca au avut loc in mod regulat, dar ca n-ai prins tu decat 1 sau 2 Smile
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
Apropo de mesaj, a aparut din nou dupa inca 150km, ce este insa interesant este cum suna el in romana, engleza si germana..
Daca am ajuns la destinatie trebuie sa merg in continuare. Consum suplimentar - halal ecologism: bag un filtru ca sa reduc noxele dar trebuie sa continui sa conduc, cat oare nu se stie, pana la regenerare/ disparitia mesajului, deci noxe suplimentare, si asta la fiecare 100-150km.
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
Si paginile din manual referitoare la acest filtru de evacuare nou introdus pentru a respecta Euro6.2. Manual facut/tradus cu .....

Intr-un loc vorbesc de martor aprins, in altul doar de mesaj in centrul de informatii pentru sofer, fara distinctie intre motor pe benzina si motor diesel.

• Teitei

• Garaj Mesaj Privat
Dar in service ce ti-au zis? Ce trebuie sa faci?
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
Ei zic că așa fac toate cu noul filtru dacă mergi pe distante scurte😀și să meargă mai tutrat cu ea nevasta mea. Deși mă cam îndoiesc că știau ce zic. Nu după 100km. Adică înainte nevasta mea a mers cu dieseel, tot urban, tot distante scurte, și nu i a apărut regenerarea filtrului de particule la fiecare 100km.
Oricum am scris și la Opel CAC și, eventual, daca cei din service nu îmi dau un răspuns mulțumitor, și nu cred că, o sa cer să deschidă un caz tehnic la Opel. Totuși mașina are 400 km și mie se pare clar fie o greșală de proiectare, fie filtru defect cine stie. Că sa nu mai vorbim de manual și traducerea in romana de pe display.
Adică toată lumea știe că dacă mergi pe distante scurte merita să îți iei benzina. Asta este ce am vrut eu. Acum ce vor să zică că mașina asta nu poate fi folosita mai mult de 100 km urban fara regenerare. Stupid.
  • bazate

• Mesaje scrise: 148
  • Masina: Grandland X B12xht din 2018
  • Cont inregistrat in: 26 Sep 2016

• Garaj Mesaj Privat
Intrebare: In deplasările uzuale masina ajunge la temperatura de regim? Eu la un alt model de Opel nou cu 6.2 vad ca acum ajung la regim dupa cel putin 20 de minute...si vreo 8 km...cu cat stau mai mult in trafic cu atat mai mult dureaza încălzirea....Am avut K pana recent si ajungea la 90 grade in cel mult 3 km sau 10 minute....
  • silvester

• Garaj Mesaj Privat
La K nu știu să îți spun că merge nevasta, dar J ul ajunge dimineata la 90 grade după aproximativ 10 15 min și cam 5km. O să urmăresc și la K
  • Teitei

• Garaj Mesaj Privat
La K-ul meu (1.4 Turbo) situatia e asa: in maxim 3-4 km ajunge la 90 grade avand o temperatura exterioara de -2 grade.
La G 1.7 CDTI - merg si 9-10 km bara la bara si tot nu trece de 80...

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata