Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bogdanlc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit !
Nou posesor de Opel, fabricatie 1999, 83.000 km. Cred ca sunt reali pentru ca a fost facuta cadou de fostul proprietar, in plus, am gasit facturi ale ultimelor revizii facute in Germania. Din pacate, faptul ca a stat mai mult prin parcare a creat cateva probleme - blocarea unui etrier, elemente de cauciuc imbatranite, rugina superficiala in aripi si alte maruntisuri, rezolvate partial. Motorul este in toate mintile, consum ulei zero in 1200 km.,racirea idem.
Acum ca am trecut de RAR, intentionez schimbarea distributiei si va rog sa-mi spuneti ce repere trebuiesc schimbate in afara de kitul format din rola si curea, pompa de apa, termostat, garniturile aferente, filtrul de ulei si fluidele ? Va rog sa-mi recomandati si un service in Pitesti.
La vara voi face o vizita domnului Cuciureanu pentru o diagnoza si nu numai, dar pana atunci trebuie sa rezolv prioritatile.
Va multumesc !



Model: Astra
An fabricatie: 1999
Cod motor: X16SZR
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
In primul rand bun venit pe forum si in randul posesorilor de opel. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente rutiere Wink

In prealabil mai ales daca masina a stat mult timp, kit distributie si kit transmisie schimbate obligatoriu, ulei motor + filtre (ulei, combustibil, aer, polen), ulei cutie, ulei servodirectie, verificat antigelul (ma refer la temperatura la care rezista, sa nu te trezesti cu el inghetat, daca vor scadea temperaturile prea mult), verificat lichidul de frana, verificata instalatia de climatizare (daca exista), verificare riguroasa la directie, placute frana si discuri (fata-spate) sau tamburi spate, depinde de dotarea masinii, verificat cablul de la frana de mana, sa nu te trezesti ca ramane frana de mana blocata, busci brate, bielete directie, bielete antirului, capete de bara, arcuri, amortizoare si cam atat imi vine in cap pe moment, daca mai e ceva, rog colegii sa adauge Very Happy

An nou fericit tuturor!
  • bogdanlc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc, Andrei !
Chiar ma intrebam daca are curea pt accesorii, eu stiind ca kitul de distributie este sinonim cu cel de transmisie. M-am inselat. Pana acum am schimbat filtrul de polen la pachet cu siguranta termica din modulul aerotermei gratie voua, am verificat antigelul - era preparat pt -15 grade, scos cu seringa si completat cu concentrat, nu pierde lichid de frana, am schimbat placute fata, urmeaza alt set + discuri dupa ce deblochez total etrierul cu un kit + piston + furtun. Am verificat in service si partea de "busci brate, bielete directie, bielete antirului, capete de bara, arcuri, amortizoare" - sunt impecabile. Trebuie schimbate doar flansele amortizoarelor si rulmentul stanga fata.
  • bogdanlc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Ați folosit ulei MB oe 229.5 5w40 ? Ar fi ok pentru motor ? Schimburile au fost fãcute pânã acum cu Castrol 10w40. 2019 fãrã evenimente nefericite !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR