Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CPintilie

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Astra J Sport Tourer din 2012, motor de 1.7, cu 110 cai. Am o problema cu caldura, si anume, imi baga caldura in habitaclu doar de la 2500 de turatii. Cand scade sub 2500 de turatii, scade si temperatura aerului. Tin sa mentionez ca am schimbat pompa de apa de vreo 4-5 luni când am fãcut distribuția, am schimbat termostatul si acel calorifer de sub bord, l-am curãțat de 3 ori cu soluții de curãțare. Apa in bord imi sta la 90 de grade tot timpul. Prima datã când am avut probleme cu ea, nu-mi dade a caldura deloc, am dus-o la mecanic si a "reparat-o" in sensul ca a avut mizerie in blocul motor si asa si-a dat drumul de totusi imi da caldura dar de la 2500 de turatii. Oare ce soluții ar mai fi? Mã gândesc cã problema electronicã sau pe la robineti, nu are cum sa fie din moment de imi vine caldura dar doar de la 2500 de turatii. Ar mai fi pompa de apa care zic eu ca nu are cum sa aiba problema (E pompa Hepo pus de vreo 4-5 luni), sau ar mai putea fi garnitura de chiolasa? Ceea ce mã tem si sper din toata inima sa nu fie. Aveti voi alte variante care ar putea sa fie problema?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai avut mizerie in blocul motor ,probabil de la apa chiora cu calcar sau cine stie ce altceva ,substante de a reduce pierderi de antigel la radiator ,este foarte posibil ca sa fi ajuns in caloriferul din bord de caldura si sa se fi colmatat,infundat.Schimba caloriferul si vezi dupa aceea daca baga caldura ,recomandat ar fi unul nou.
De aceea cred eu ca la turatie atunci cand pompa de apa recircula apa mai tare ,ai ceva caldura ,caloriferul fiind infundat , nu este pompa de apa ,ca altfel ai avea probleme cu temp.motorului si nici garnitura de ciulasa pt.ca ai avea alte probleme pe care nu le doresti.Parerea mea.Bafta.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=153788
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=153788
  • daninebunu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Ai rezolvat problema cu caldura?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR