Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Astra J hatckback 1.4 turbo benzina, si o curiozitate in legatura cu pedala de ambreiaj la modelele asemanatoare pe care le aveti. De curand i-am imprumutat-o lui fratemiu, si mi-a spus ca i se pare ca pedala de ambreiaj se apasa cam greu si cupleaza ceva mai jos. Eu unul m-am obisnuit, nu mi se pare deranjat, nu conduc asa mult prin oras, dar mi s-a parut destul de normal cum merge. Cutia e ok, intra bine in viteze, dar sunt curios cum se comporta pedala de ambreiaj si la voi, sau daca ati avut ceva probleme similare.

Multumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba lichidul de frana si vezi daca se imbunatateste functionarea... Vezi daca ai cutie M32 ca s-au scris informatii despre ea pe forum si sunt ingrijoratoare unele...
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc de info mikyboy, m-am mai uitat pe forum, am vazut ca sunt problematice cutiile M32. Mai astept pareri sa vad ce mai zic si ceilalti daca au observat asta ca fiind o problema.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu mi se pare a fi prea tare pedala de ambreiaj, dar depinde ce masina a condus inainte. Mie personal imi place asa pentru ca mi se pare ca poti simti si controla ceva mai bine masina la plecarea de pe loc si in anumite situatii, fata de un ambreiaj moale. Referitor la cursa lui, la mine cupleaza cam pe la jumatate.
Daca asa este masina de noua si comportamentul ambreiajului nu s-a modificat nu cred ca are rost sa te ingrijorezi.
  • Albinoium

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Se poate, totusi, regla ambreiajul putin mai sus? La Astra J 1.4 turbo 2014 ma refer. Poate si din obisnuinta de la celelalte masini, mai blande, acesta pare suspect de tare si mai este si la fundul pedalei. La schimbarile rapide de viteza este periculos pentru cutie sa schimbe la limita debraierii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR