Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am incercat sa fiu cuminte si sa caut inainte pe forum, n-am reusit sa gasesc nimic relevant. Va rog mult o parere despre problemele, tot ce puteti sa-mi spuneti, la Opel Zafira varianta de 241 de cai, OPC.
Ma uit la masina asta, de ceva vreme:

https://suchen.mobile.de/aut...l?action=parkItem

Multumesc!
Skip ads

  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Chiar nimeni nu are nicio recomandare? E asa rar modelul asta? L-am sunat pe tipul din Germania si mi-a spus si ce problema are masina: der Auspuffkrümmer ist undicht.
Aștept în continuare ajutorul vostru, dacã mi-l dați.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Foarte rar modelul opc cu motorul ala deci foarte slabe sanse sa gasesti pe cineva sa iti ofere informatii! Oricum parerea mea e ca masina e cam ieftina la dotarile pe care le are deci sigur are ceva probleme! Una din ele ti-a ziso neamtu (galerie evacuare fisurata)! O poti lua dar sa mai ai bani ca sigur mai ai de investit in ea dupa ce o cumperi dar te alegi cu o masina mai rara si mai deosebita!
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ups! Multumesc mult de raspuns buldozer2! M-a lovit ca un par raspunsul tau. Speram sa aud ceva mai pozitiv. Masina mi se pare super tare pentru un familist cu ceva dorinte de sportivitate. 241 de cai, spatiu destul, 7 locuri si e si frumoasa... Na, nu stiu ce sa zic. Mai astept alte pareri. Sunt constient ca va trebui sa mai bag bani in ea, mi se parea ca e un model reusit.
Skip ads

  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
https://www.olx.ro/oferta/va...D.html#b0d5b6646d
uite aici una de vanzare
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Hei, mulțumesc mult Cosmine! Din pãcate, nu are toate dotãrile pe care le caut: navigație, xenon, scaune încãlzite.
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ok, aveți idee ce implicã galeria de evacuare fisuratã? Înțeleg cã e o bubã generalã la modelul ãsta?
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok , ideea era daca poti afla ceva de la vanzator chestii pro si contra, bube etc
succese maxime e misto masina.
Skip ads

  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Corect, nu m-am gândit la asta! Îl sun chiar azi.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai voi credeti ca neamtu care-si cumpara opc o tine de parada .A luat-o sa se dea cu ea pe Nurburgring sau pe autostrazile lor fara limita de km.
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Corect! Neamtu insa nu vrea sa lase nici un cent la negociere, zice ca masina face toti banii, chiar si cu defectul de care v-am povestit. Habar n-am ce sa fac.
Intre timp, am mai gasit astea>

https://www.autoscout24.com/...e8e5825?cldtidx=2

https://www.autoscout24.com/...40a3d3d?cldtidx=3

Astept opinii, mai ales de la cei care au avut acelasi model sau unul asemanator.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Asta ultima cu jantele negre are inspectia valabila pana in 2020 si km mai putini .distribitia a fost schimbata o singura data in 2017 o mai schimbi in2027.
Skip ads

  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da..., din pãcate vânzãtorul respectiv nu poate fi contactat decât prin email, iar la email nu rãspunde deloc.
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am o întrebare: dacã iau Zafira fãrã scaune încãlzite, se pot instala? Este cineva pe aici care ar putea-o face? Mersi! Țin foarte mult la opțiunea asta.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Ai achiziționat mașina? Eu Zafira B 2.0 Turbo de 200 cp, cod motor Z20LER.
In primul rand, nu ți-aș recomanda neapãrat faruri cu xenon. Motivul? Becurile OEM sunt foarte scumpe, iar chinezãriile țin in jur de 1 an. Am avut 2 mașini cu xenon și mi-au mâncat banii și zilele Smile
Întradevãr scaunele încãlzite sunt mișto, dar Zafira OPC pe care o vrei tu, are de obicei tapiserie de piele, iar vara o sa-ti coacã fundul pe scaunul ãla. Deci recomandarea mea este sã cauți una cu semi-piele (doar pe margini).
Hai sã-ți spun la ce belele sa te aștepți de la o motorizare ca asta:
1. Toate Opc-urile au sistemul de amortizoare sport IDS+. Intereseaza-te cat costa unul singur de nou, apoi ia în calcul cã de obicei se schimba pereche. Ajungi peste 1000 euro cu tot cu montaj zic eu.
2. Asteapta-te la prezoane rupte in chiuloasã. Motivul? Temperaturi foarte mari, vibratii, etc, și în timp se rup. Costã circa 300 lei doar extracția prezonului rupt (fãrã recondiționarea chiuloasei).
3. Atenție la pragul fata și porterele fata (partea de jos), cã sunt predispuse la ruginã.
4. Planetara cea lungã (e pe partea dreapta), nu se gãsește ca piesa cu totul. Ea e formata din 2 bucãți, iar cea care iese din cutie și se prinde de planetara propriu zisa, efectiv nu se gãsește. Poate nici n-am incercat eu peste tot, dar n-aș fi dat 2-3000 lei pe ea la reprezentanta (cã e doar un fier amarat cu caneluri și o prindere). Din fericire eu am gãsit rezolvarea și nu mai am probleme.
5. Navigația de la Zafira OPC e fix pielea.... Nu ai Waze? Te complici, pãrerea mea. Am avut și eu navigație OEM pe un Volvo și tot Waze foloseam non stop.
6. Atenție la mânerele celor 2 scaune mici din portbagaj, se rup foarte repede.
7. Pierderi de ulei pe la baia de ulei (e din 2 corpuri formatã și etanșãrile cedeazã repede) . Pierderi de asemenea pe la senzorul de nivel ulei. Se rezolvã, dar costã bani și timp, iar efectul reparației nu e garantat pe vecie. La mine a început sã piardã iar dupã vreo 15k km
Dã-mi pm cu cete mai intereseazã.
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR