Ai uitat parola?

• porfyrus

• Mesaje scrise: 100
  • Masina: Zafira OPC din 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 01 Nov 2010

• Garaj Mesaj Privat
Salutare! Am incercat sa fiu cuminte si sa caut inainte pe forum, n-am reusit sa gasesc nimic relevant. Va rog mult o parere despre problemele, tot ce puteti sa-mi spuneti, la Opel Zafira varianta de 241 de cai, OPC.
Ma uit la masina asta, de ceva vreme:

https://suchen.mobile.de/aut...l?action=parkItem

Multumesc!
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Salutare! Chiar nimeni nu are nicio recomandare? E asa rar modelul asta? L-am sunat pe tipul din Germania si mi-a spus si ce problema are masina: der Auspuffkrümmer ist undicht.
Aștept în continuare ajutorul vostru, dacă mi-l dați.
  • buldozer2

• Mesaje scrise: 824
  • Masina: Astra A14NET din 2014
  • Cont inregistrat in: 01 Feb 2011

• Garaj Mesaj Privat
Foarte rar modelul opc cu motorul ala deci foarte slabe sanse sa gasesti pe cineva sa iti ofere informatii! Oricum parerea mea e ca masina e cam ieftina la dotarile pe care le are deci sigur are ceva probleme! Una din ele ti-a ziso neamtu (galerie evacuare fisurata)! O poti lua dar sa mai ai bani ca sigur mai ai de investit in ea dupa ce o cumperi dar te alegi cu o masina mai rara si mai deosebita!
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Ups! Multumesc mult de raspuns buldozer2! M-a lovit ca un par raspunsul tau. Speram sa aud ceva mai pozitiv. Masina mi se pare super tare pentru un familist cu ceva dorinte de sportivitate. 241 de cai, spatiu destul, 7 locuri si e si frumoasa... Na, nu stiu ce sa zic. Mai astept alte pareri. Sunt constient ca va trebui sa mai bag bani in ea, mi se parea ca e un model reusit.
  • bcosmin2000

• Mesaje scrise: 77
  • Masina: Astra z18xer din 2007
  • Cont inregistrat in: 01 Mai 2008

• Garaj Mesaj Privat
https://www.olx.ro/oferta/va...D.html#b0d5b6646d
uite aici una de vanzare
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Hei, mulțumesc mult Cosmine! Din păcate, nu are toate dotările pe care le caut: navigație, xenon, scaune încălzite.
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Ok, aveți idee ce implică galeria de evacuare fisurată? Înțeleg că e o bubă generală la modelul ăsta?
  • bcosmin2000

• Mesaje scrise: 77
  • Masina: Astra z18xer din 2007
  • Cont inregistrat in: 01 Mai 2008

• Garaj Mesaj Privat
ok , ideea era daca poti afla ceva de la vanzator chestii pro si contra, bube etc
succese maxime e misto masina.
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Corect, nu m-am gândit la asta! Îl sun chiar azi.
  • deleted-46863

• Mesaje scrise: 443
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2010

• Garaj Mesaj Privat
Pai voi credeti ca neamtu care-si cumpara opc o tine de parada .A luat-o sa se dea cu ea pe Nurburgring sau pe autostrazile lor fara limita de km.
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Corect! Neamtu insa nu vrea sa lase nici un cent la negociere, zice ca masina face toti banii, chiar si cu defectul de care v-am povestit. Habar n-am ce sa fac.
Intre timp, am mai gasit astea>

https://www.autoscout24.com/...e8e5825?cldtidx=2

https://www.autoscout24.com/...40a3d3d?cldtidx=3

Astept opinii, mai ales de la cei care au avut acelasi model sau unul asemanator.
  • deleted-46863

• Mesaje scrise: 443
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2010

• Garaj Mesaj Privat
Asta ultima cu jantele negre are inspectia valabila pana in 2020 si km mai putini .distribitia a fost schimbata o singura data in 2017 o mai schimbi in2027.
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Da..., din păcate vânzătorul respectiv nu poate fi contactat decât prin email, iar la email nu răspunde deloc.
  • porfyrus

• Garaj Mesaj Privat
Am o întrebare: dacă iau Zafira fără scaune încălzite, se pot instala? Este cineva pe aici care ar putea-o face? Mersi! Țin foarte mult la opțiunea asta.
  • FBogdan

• Mesaje scrise: 524
  • Masina: Zafira Z20LER din 2006
  • Cont inregistrat in: 28 Jul 2010

• Garaj Mesaj Privat
Salut!
Ai achiziționat mașina? Eu Zafira B 2.0 Turbo de 200 cp, cod motor Z20LER.
In primul rand, nu ți-aș recomanda neapărat faruri cu xenon. Motivul? Becurile OEM sunt foarte scumpe, iar chinezăriile țin in jur de 1 an. Am avut 2 mașini cu xenon și mi-au mâncat banii și zilele Smile
Întradevăr scaunele încălzite sunt mișto, dar Zafira OPC pe care o vrei tu, are de obicei tapiserie de piele, iar vara o sa-ti coacă fundul pe scaunul ăla. Deci recomandarea mea este să cauți una cu semi-piele (doar pe margini).
Hai să-ți spun la ce belele sa te aștepți de la o motorizare ca asta:
1. Toate Opc-urile au sistemul de amortizoare sport IDS+. Intereseaza-te cat costa unul singur de nou, apoi ia în calcul că de obicei se schimba pereche. Ajungi peste 1000 euro cu tot cu montaj zic eu.
2. Asteapta-te la prezoane rupte in chiuloasă. Motivul? Temperaturi foarte mari, vibratii, etc, și în timp se rup. Costă circa 300 lei doar extracția prezonului rupt (fără recondiționarea chiuloasei).
3. Atenție la pragul fata și porterele fata (partea de jos), că sunt predispuse la rugină.
4. Planetara cea lungă (e pe partea dreapta), nu se găsește ca piesa cu totul. Ea e formata din 2 bucăți, iar cea care iese din cutie și se prinde de planetara propriu zisa, efectiv nu se găsește. Poate nici n-am incercat eu peste tot, dar n-aș fi dat 2-3000 lei pe ea la reprezentanta (că e doar un fier amarat cu caneluri și o prindere). Din fericire eu am găsit rezolvarea și nu mai am probleme.
5. Navigația de la Zafira OPC e fix pielea.... Nu ai Waze? Te complici, părerea mea. Am avut și eu navigație OEM pe un Volvo și tot Waze foloseam non stop.
6. Atenție la mânerele celor 2 scaune mici din portbagaj, se rup foarte repede.
7. Pierderi de ulei pe la baia de ulei (e din 2 corpuri formată și etanșările cedează repede) . Pierderi de asemenea pe la senzorul de nivel ulei. Se rezolvă, dar costă bani și timp, iar efectul reparației nu e garantat pe vecie. La mine a început să piardă iar după vreo 15k km
Dă-mi pm cu cete mai interesează.
Bafta!

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata