Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • CTala

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Simptome: cum depasesc 145 km/h imi apare o eroare in bord: ''Oil presure Low , please stop engine ''

Model: Astra J Sport Tourer
An fabricatie: 2011
Cod motor: A13DTE

Mentionez ca nu stiu de cand am acesta problema. ideea e ca de cand am luat masina (aproximativ 2 ani) nu am depasit viteza de 140 km/k, avand in permanenta copil mic in masina cu mine.
Eroarea apare cum trec de 145 km/h, doar atunci.
Am vorbit cu un mecanic si a spus ca e grav rau ( nu prea am avut incredere sa o repar la el)
Ciudat este ca masina functioneaza perfect, nu consuma ulei, imi e foarte drag de ea...
Multumesc frumos
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu vad o legatura cauzala intre turatia motorului si presiune ulei,intre viteza masinii si presiune ulei nu exista nici o legatura logica(sau nu o vad eu). La viteza de 145km/h.motorul are o turatie mare,iar daca mesajul nu exista in relanti(800rot/min),nu vad cum e posibil sa existe la 3-4000rot/min. Cauta un meserias caruia-i plac provocarile tehnice...,speta e interesanta!
  • CTala

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2019

  • Mesaj Privat
salut, am mai intrebat un mecanic ce lucreaza doar pe opel. Acelasi lucru a spus si el.
Ce a facut: A inteles ca apare dupa 145/3000 rpm si a inceput sa tureze in gol si surpriza...nimic.
A asteptat sa se incalzeasca motorul si... iar nimic. Am fost nevoiti sa iesim pe A2 unde cum am trecut de 145 a aparut eroarea in bord. A spus sa merg asa cum e ea pana in 145...Logic nu m-ar deranja ca nu merg repede... dar nu mi se pare ok sa nu se gaseasca cauza...plus ca imi e frica sa nu se ajunga la ceva mai grav.
Mentionez din ce mi-a spus: nu pierde ulei, presiunea e ok.
A spus ca intreaba si el colegi si sa mai butonez si eu netul (conte pe Opel Club) pentru ca sunt motoare foarte problematice si ca, sigur o sa gasesc un caz similar.... dar momentan nimic.
Multumesc frumos
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
''Mentionez din ce mi-a spus: nu pierde ulei, presiunea e ok. ''... De unde stie ca presiunea e ok.?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR