Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • stana gheorghe

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: DEVA
  • Masina: Zafira Tourer 2014 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Zafira Tourer 2.0 Cdti, 88 kw, 110 CP
La temperatura exterioara sub minus 5 grade schimbatorul de viteze nu se mai misca.
Dupa ce motorul functioneaza 5-10 minute isi da drumul, dar destul de greu, mai ales la miscarea stanga dreapta. Daca reusesc sa gasesc pozitia pt. treapta 1-2, 3-4, 5-6, intra in viteza dar maneta schimbatorului nu revine in pozitia nul ( in dreptul vitezelor 3-4).
Daca cineva are idee care ar putea fi cauza, astept raspuns.
Mentionez ca in rest schimbarea vitezelor functioneaza normal
Skip ads

  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am fost în 2 rânduri la Opel cu aceasta problema, la început au curãțat / gresat(pe capãtul dinspre motor) însã fãrã rezultate notabile...in final am decis ca schimb cablurile(am mers pe presupus ca mansoanele sunt uzate și are apa infiltrata) și la recomandarea mecanicului am demontat/eliminat un element/placa flexibila de antifonare ce se afla deasupra schimbãtorului și din cate am observat/mi-a arãtat ghida apa/condens.. exact pe cablu. De un an nu mai am problema. O zi faina!
  • stana gheorghe

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: DEVA
  • Masina: Zafira Tourer 2014 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. Sper sa scap si eu de problema.
  • Burtea Nicu Cristian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2016

  • Mesaj Privat
laci99 a scris:Salut, am fost în 2 rânduri la Opel cu aceasta problema, la început au curãțat / gresat(pe capãtul dinspre motor) însã fãrã rezultate notabile...in final am decis ca schimb cablurile(am mers pe presupus ca mansoanele sunt uzate și are apa infiltrata) și la recomandarea mecanicului am demontat/eliminat un element/placa flexibila de antifonare ce se afla deasupra schimbãtorului și din cate am observat/mi-a arãtat ghida apa/condens.. exact pe cablu. De un an nu mai am problema. O zi faina!
salut.si eu am aceastã problemã. Unde este mai exact placa aia flexibilã ce ai anulat-o.poti face o poza sa vad mai exact?ms
Skip ads

  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
eu am dat jos bateria, am curatat si gresat tijele. am observat mansoanele de la cabluri rupte...le-am pus un colier de plastic din faseta sa nu mai ramana blocate pe capatul dinspre cutia de viteze. de iarna/toamna trecuta nu am mai avut probleme. culiseaza bine.
la Opel mi-au recomandat inlocuire - pret aprox 1.000 euro cu manopera. Very Happy
  • Burtea Nicu Cristian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos de info.
  • ddrazvi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
laci99 a scris:Salut, am fost în 2 rânduri la Opel cu aceasta problema, la început au curãtat / gresat(pe capãtul dinspre motor) însã fãrã rezultate notabile...in final am decis ca schimb cablurile(am mers pe presupus ca mansoanele sunt uzate si are apa infiltrata) si la recomandarea mecanicului am demontat/eliminat un element/placa flexibila de antifonare ce se afla deasupra schimbãtorului si din cate am observat/mi-a arãtat ghida apa/condens.. exact pe cablu. De un an nu mai am problema. O zi faina!


Unde este mai exact placa aia flexibilã ce ai anulat-o.
Dacã ai putea spune si ce trebuie demontat/desfãcut pentru a ajunge la ea ca sa fie eliminatã, eventual si niste poze ... ti-as fi recunoscãtor ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR