Ai uitat parola?

• GEORGE_C

• Mesaje scrise: 2
  • Masina: Astra A14NET din 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 12 Jan 2019

• Garaj Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Nu știu dacă s-a mai dezbătut problema Volantei la Opel Astra J A14NET, și cu riscul de a vă plictisi, expun următoarea situatie:

Am achiziționat în 2011 de nou Opel Astra J SportsTourer cu motor A14NET, cutie manuala, fără S/S.
Masina are acum 90.000km și aseară (10.ian.2019) după o perioada de aprox 10zile de stat în parcare, am utilizat mașina.

Se aud (zgomote) bătăi de la motor, dar nu tot timpul, atunci când mașina funcționează la relanti. Cu ambreiajul apăsat dispare zgomotul. Dar acest zgomot (bătaie) nu apare tot timpul nici măcar la relanti.

Am înțeles ca este posibil sa fie volanta "la început de schimbare" ?! Îmi pare rau, întrucât mașina are doar 90.000km și ma declar un utilizator cumpătat.
Daca ajuta informația am făcut 3 concedii (3 drumuri) cu rulota. De asemeni în noroi sau zăpadă, de câteva ori, am folosit "metoda balansului" pentru a ieși.
Pana merg la EDS unde am făcut programare, poate ma ajuta cineva cu un sfat, opinie, părere sau ce trebuie sa mai urmăresc.
Mulțumesc, și drumuri bune!

Model: Astra
An fabricatie: 2011
Cod motor: A14NET
  • svasile

• Mesaje scrise: 1,393
  • Masina: Astra Z13DTH din 2006
  • Cont inregistrat in: 14 Oct 2014

• Garaj Mesaj Privat
A14NET nu este benzinar? Din cate stiu eu motoarele pe benzina au volanta cu masa simpla, deci nu prea are ce se strica la ea.
  • GEORGE_C

• Mesaje scrise: 2
  • Masina: Astra A14NET din 2011
  • Cont inregistrat in: 12 Jan 2019

• Garaj Mesaj Privat
Mulțumesc de răspuns. Este benzina. Masa dublă. Și eu sunt surprins...

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata